Zhruba před měsícem se na internetu objevila letitá Lada Niva, která však v osmdesátých letech absolvovala náročný závod Rally Paříž - Dakar. Vůz sice nebyl v žádné úchvatné kondici, přesto renomovaný aukční portál odhadoval jeho prodejní cenu na 100 000 dolarů. Ve výsledku se ale auto prodalo za 400 000 - jen to nebyly dolary, ale rubly.
Aukční portál RM Sotheby's, který měl dražbu na starosti, odhadoval prodejní cenu tohoto kousku na necelých 100 000 dolarů, což je necelých 2.25 milionu korun. Jak se ovšem nyní ukazuje, tato očekávání byla až přehnaně optimistická. Auto se sice nakonec prodalo za 400 000, ovšem rublů. Převedeno na dolary se bavíme o necelých 6 000. Tedy zhruba 134 000 korun.
Pokud se podíváme na českou inzerci, poměrně zrychlíme, že za tyhle peníze se dá koupit celkem udržovaný kousek a navíc s minimálním nájezdem. Závodní Niva z roku 1979 však bude vyžadovat celkem rozsáhlou renovaci, která z kapes jejího majitele vytáhne nemalou částku.
Připomínkou legendární minulosti vozu však nejsou jen závodní barvy a nálepky sponzorů. Uvnitř Nivy je stále patrný ochranný rám a nechybí ani sportovní volant. Kapota motoru, víko kufru a dveře byly vyrobeny z plastu, vůz byl osazen větší nádrží, podvozek byl vyztužen a zvýšen a třešničkou na dortu je přídavné osvětlení.
Vůz se postavil na startovní čáru slavné rally Paříž - Dakar v roce 1981, závod ale nedokončil. Zajímavostí však je, že jiná Lada Niva dokázala ve stejném závodě dosáhnout na třetí místo. Aby se však stroj dostal do stejné podoby, ve které stál na startovní čáře, bude to vyžadovat hodně peněz, času i úsilí.
Co má nový majitel s Nivou v plánu zatím není jasné. Neúspěšná aukce ale jasně ukázala, že staré Lady zkrátka ještě nejsou v trendu a sběratelé o ně ještě nějaký pátek nejspíš zájem mít nebudou. Pokud tedy v garáži ukrýváte nějaký ten zachovalý kousek, nechte ho ještě chvíli zrát pod plachtou.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?