Na Filipínách, stejně jako v řadě dalších zemí, tyto problémy dříve řešili zabavováním a následným prodejem v aukcí, ze kterých šli peníze do státní kasy. To se však změnilo s nástupem prezidenta Rodriga Duerty, který zavedl poměrně přísný boj s korupcí a obchodem s drogami.
Podobné show, při kterých jsou ničený vzácné a hodnotné automobily, probíhají na Filipínách poměrně pravidelně. Ostatně již začátkem tohoto roku byla zničena sbírka aut v hodnotě cca 2.75 mil. dolarů (cca 60.2 mil. korun), ve které byly skvosty z produkce BMW, Jaguaru nebo Chevroletu, jako například Corvette Stingray.
Prezident Duerte však věří, že právě toto jednání je pro boj s korupcí a ilegálním pašováním vozidel do země zásadní. Těchto veřejných poprav zabavených automobilů se přitom pokaždé osobně účastní a nenechá si ani ujít příležitost k projevu.
Řekněme si ale upřímně, že jeho boj s ilegálně dováženými automobily patří k nejmenším problémům. Řada státních i mezinárodních organizací totiž kritizuje spíše jeho nevybíravý přístup v boji s drogovou kriminalitou, kvůli kterému již v zemi zemřeli stovky lidí.
Duerte, který je ve svém úřadu zatím pouze dva roky z celkových šesti let, se zkrátka nebojí dělat velké a kontroverzní tahy. Ostatně i kvůli demolicím aut nechal změnit část zákonů, jak ve své reportáží uvádí Daily Mail.
Jak moc smysluplné tyto akce jsou si však stále nedokážeme vysvětlit. Chápeme, že na buldozer demolující Lamborghini je zajímavější pohled než na nudnou aukci, ovšem peníze získané prodejem by mohly být využity k prospěchu obyvatel. Duerte však nechce, aby stát jakkoliv profitoval z kterékoliv trestné činnosti.