Přijdou vám klasické pneumatiky v podbězích nudné? Chcete být extravagantní, nepřehlédnutelní a jste ochotni si kvůli tomu vytrpět i trochu toho nepohodlí? Pak pro vás máme naprosto dokonalý tip: zbavte se pneumatik a nazujte si na auto tenisky. Přesněji řečeno několik párů tenisek.
Tip je to naprosto bláznivý a jak už asi správně předpokládáte, nepochází z našich hlav. Přišel s ním totiž náš ruský oblíbenec Vlad z kanálu Garage 54, který teniskami vybavil jednu ze svých experimentálních Lad, které přezdívá Shorty. A jak už jste si asi všimli, tohle jméno nemá jen tak bez důvodu. Tentokrát ale nechceme psát o rozřezávání a opětovném svařování nebohé Lady, která je vybavena značně punkovými a podomácku vyráběnými dveřmi ve stylu Gullwing.
Na myšlenku vyrobit kola z tenisek přivedl Vlada obrázek, který se šíří internetem dobrých pár let. Je na něm totiž bicykl, který má místo předního kola konstrukci osazenou několika botami. Vlada pak jen napadlo aplikovat stejný postup na auto a ověřit si, zda by to vlastně mohlo fungovat. Šance ušetřit tímto způsobem nějaký ten rubl se naskytla až později.
Základem této modifikace byly staré ráfky, ze kterých Vlad vyřízl středy s otvory na šrouby do kol. Tyto středy poté navařil na kus železné trubky, která funguje v podstatě jako podložka, díky které nebudou tenisky okopávat vnitřek podběhu. Následovalo navaření osmi ramen se speciálním zakončením a základ byl na světě.
Na první pohled připomíná konstrukce svastiku, ovšem naštěstí má více ramen a koncová část každého z nich je pod jistým úhlem. Následovalo pořízení osmi párů tenisek v neznačkovém obchodě, kde jeden pár vyšel na 299 rublů, což je cca 100 korun. Za něco málo přes 800 Kč tak Vlad sehnal obutí na celou zadní nápravu.
Během prvního nazutí tenisek na rám vypadalo vše dobře, ovšem ocelové trubky měli profil 40 x 40 mm a tenisky na nich doslova plandaly. Proto se Vlad rozhodl utěsnit trubky v teniskách trochou těsnící pěny, který mu zbyla v garáži od předchozích projektů. A protože tenisky na konstrukci vypadaly celkem dobře, rozhodl se vylepšit celý projekt nastříkáním konstrukce zlatou barvou.
Jakmile montážní pěna i barva zaschly, nezbývalo než konstrukci nazout na zmrzačenou Ladu a vyrazit do ulic.Jistě není potřeba říkat, že hladkou se tahle jízda rozhodně nazvat nedá. Už při pomalých rychlostech řidič uvnitř vozu nadskakoval, ovšem po prvním pokusu sešlápnout plynový pedál mu doslova vypadly budíky z přístrojové desky.
Kromě otřesně nepohodlné jízdy, která kromě budíků ničila i podvozek, se však ukázalo, že ani volba bot nebyla příliš dobrá - už po pár desítkách metrů se totiž většina z nich rozpadala. Na závěr se Vlad vydal na projížďku s kameramanem ještě po prašné a méně kvalitní cestě, aby společně vyzkoušeli, zda si s otřesy poradí jejich kamerový stabilizátor.
Ten rozklepaný pohyb celkem zvládal a dokonce se ukázalo, že jízda po méně kvalitním ale měkčím povrchu je pro posádku snesitelnější. A závěr? Auto obuté do tenisek může fungovat, možná vás to i pobaví, ale velké úspěchy od toho rozhodně nečekejte.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?