Chorvatská automobilka Rimac překonala všechny černé scénáře a oficiálně se může zařadit na seznam malých ale úspěšných výrobců exkluzivních supersportů, jako jsou například značky Koenigsegg či Pagani. Nový model C_Two, který byl představen na autosalonu v Ženevě, se totiž rozprodal během pouhých tří týdnů.
Již Rimac Concept_One, první elektrický supersport z produkce chorvatské společnosti Rimac Automobili, byl technickým skvostem. Vyrobilo se však pouze osm kusů, což z něj dělalo jen jakousi ukázku možností těchto vozidel, nikoliv plnohodnotného hráče na trhu. Ovšem díky druhému modelu, kterým je C-Two, se z automobilky Rimac stal skutečně významný hráč, se kterým je potřeba počítat.
A zatím co Koenigsegg svým způsobem redefinoval možnosti motorů s vnitřním spalování a Pagani ohromilo svět svým zpracováním, Rimac je průkopníkem v oblasti elektrických výkonných supersportů. Ostatně je to právě Rimac, který dodával baterie pro Koenigsegg Regera a kdo pomáhal s vytvářením hybridního systému pro Aston Martin Valkyrie.
Během autosalonu v New Yorku pak Kreso Coric, ředitel prodejů, prozradil v rozhovoru pro Autocar, že už téměř všech 150 plánovaných kusů našlo svého majitele. Ještě zajímavější je ale fakt, že ačkoliv cena vozu začíná na částce 2.1 milionu dolarů (43.2 mi. Kč), zákazníci si v průměru přiobjednali příplatkovou výbavu za dalších 600 000 dolarů (12.3 mil. Kč).
Obrovskému zájmu se ale v podstatě ani nelze divit, neboť parametry vozu jsou doslova šílené. Díky výkonu přes 1900 koní a točivému momentu 2300 Nm je C_Two až absurdně rychlé. Akceleraci z 0 na 96 km/h zvládá za 1,85 sekundy, na 160 km/h se dostane za 4.3 sekundy a maximální rychlost končí u cifry 412 km/h. Navíc se díky bateriím s kapacitou 120 kWh dostanete na jedno nabití až do vzdálenosti 650 km.
Navíc se Rimac chlubí úchvatnými technologiemi autonomního řízení. V elegantní karoserii vozu je ukryto 8 kamer, dvojice LiDARů, 6 radarů, 12 ultrasonických senzorů a propracovaný GPS systém, díky kterému má být Rimac C_Two schopen nabídnout autonomní řízení na 4. úrovni.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.