Technikům ze společnosti Hyundai Mobis se podařilo přijít s návrhem systému, který by mohl během pár let předcházet až jedné pětině smrtelných nehod. Zavedení celého systému přitom není nikterak nákladné, neboť většina jeho potřebných komponentů už se dávno nachází ve většině dnes prodávaných automobilů
Nový systém označovaný zkratkou DDREM (Departed Driver Rescue & Exit Maneuver) byl navržen tak, aby dokázal zabránit nehodám způsobeným spánkem za volantem, které mají až pětinový podíl na všech smrtelných nehodách na území USA (podle agentury "AAA Foundation for Traffic Safety" bylo 20% ze 7000 smrtelných nehod na území USA způsobeno právě jízdou v ospalosti).
A jak to celé funguje? Systém DDREM sleduje pomocí speciální infračervené kamery obličej a zejména oči řidiče, díky čemuž dokáže poměrně rychle a spolehlivě zaznamenat většinu příznaků únavy a ospalosti. Systém navíc spolupracuje i s dalšími chytrými senzory, díky čemuž sleduje například jízdu v pruzích.
Pokud tedy systém zjistí, že řidič usnul nebo nereaguje, přepne se celý automobil do autonomního řízení na čtvrté úrovni, díky čemuž dokáže sám identifikovat bezpečné místo k zastavení a vozidlo odstaví z provozu.
Pravděpodobně nejzajímavějším aspektem celého systému je jeho jednoduchost. Ke svému správnému fungování totiž potřebuje "asistenty", kteří se v našich vozidlech objevují už několik let. Jde například o elektrický posilovač řízení, kamery, radarový senzor nebo GPS jednotku. Už jen díky těmto komponentům je totiž každý automobil alespoň krátkodobě schopen autonomní jízdy, pokud je vybaven správným softwarem.
Náklady na tento krátkodobý systém autonomního řízení jsou tedy minimální, alespoň co se hardware týče. Jediným potřebným prvkem se stane obyčejná infračervená kamera, která však není drahá. Podle webu CarScoops pak Hyundai Mobis uvádí, že celý systém by mohl být připraven již v roce 2022. Bezpečnost vozidel by se tak během pár let mohla dramaticky zvýšit jen s minimem nákladů.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.