V kauze Dieselgate padl další rozsudek. Za mříže poslal zástupce německé automobilky, vysoce postaveného manažera Olivera Schmidta, který podle soudce nese na celém skandálu největší podíl viny.
Oliver Schmidt, bývalý vedoucí enviromentální a technické kanceláře v Michiganu, byl zadržen na jaře tohoto roku, když odcestoval se svou rodinou do USA. Po zadržení byl obviněn ze spiknutí, jehož cílem bylo oklamat federální vládu a její nařízení týkající se zákona o čistém ovzduší (Clean Air Act).
Z těchto obvinění ho pak soudce Sean F. Cox uznal vinným a ve svém závěrečném usnesení pronesl, že Schmidt byl klíčovou osobou celého spiknutí, neboť právě on by odpovědný za podvod spáchaný na amerických zákaznících.
Jen několik dnů před vynesením rozsudku přitom Schmidt zaslal dopis soudci, ve kterém se de facto označuje za oběť. Podle jeho slov byl automobilkou zneužit a nebýt jeho schůzky se zástupcem Kalifornského úřadu pro čisté ovzduší, nikdy by se na podvody automobilky s klamavým softwarem nepřišlo.
Scénář, kterým se měl Schmidt na své pozici v Michiganu řídit, údajně přišel od vyššího vedení automobilky a svůj podíl na něm mají vysoce postavení manažeři, včetně firemních advokátů, dodal Schmidt ve svém dopise adresovaném soudci. Ten však přesto odsoudil Schmidta k trestu odnětí svobody na 7 let a k tomu mu nařídil uhradit pokutu ve výši 400.000 dolarů, tedy cca 8,6 milionu korun.
Schmidt se tak stal teprve druhým odsouzeným zaměstnancem na půdě USA. Tím prvním byl technik James Liang, který dostal v srpnu trest 40 měsíců ve vězení. Americká justice by jistě potrestala více lidí, ovšem většina odpovědných zaměstnanců má německé občanství a jsou mimo dosah zákona. Stejně tak by byl i Schmidt, který se však dobrovolně vydal na dovolenou do USA.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?