Bezpečnostní systémy mohou mít reálný dopad na snižování počtu dopravních nehod a smrtelných zranění pouze poté, co se začnou používat skutečně masově. Proto Toyota v roce 2015 zahájila aplikaci vyspělých bezpečnostních technologií prostřednictvím technologického paketu ‘Toyota Safety Sense’ (TSS). TSS je balíčkem technologií aktivní bezpečnosti, jehož úkolem je napomoci předcházet nehodám nebo zmírňovat jejich následky za nejrůznějších dopravních situací.
Součástí paketu prvků aktivní bezpečnosti je předkolizní bezpečnostní systém (PCS) vč. funkce na podporu jízdy po městě a systému pro hlídání jízdních pruhů (LDA), systém rozpoznávání dopravních značek (RSA) a automatické přepínání dálkových světel (AHB). Vozidla vybavená radarem pracujícím v pásmu milimetrových vln rovněž využívají adaptivní tempomat (ACC) a systém PCS s funkcí rozpoznávání chodců.
Od roku 2015 bylo systémem Toyota Safety Sense vybaveno již přes 5 milionů vozů Toyota. V Evropě pak podíl vozů s tímto systémem dosáhl dokonce 92 %. Již dnes lze doložit pozitivní dopady na reálný pokles nehodovosti v běžném provozu, např. cca. 50% snížení případů nárazů do vozidla zezadu, resp. cca. 90% snížení těchto nehod v kombinaci s inteligentním ultrazvukovým lokátorem (ICS).
Toyota se dlouhodobě zasazuje o dosažení bezpečné mobilní společnosti. Věří proto, že je důležité podporovat přístup zahrnující uživatele, vozidla i dopravní prostředí, stejně tak jako snahy o „reálně dosažitelnou bezpečnost“ na základě získávání zkušeností při studiu skutečných dopravních nehod a začleňování takto získaných poznatků do procesů vývoje vlastních vozidel.
Toyota v souladu se svojí firemní filozofií „Kaizen“ (neustálé zlepšování po malých krocích) nyní představuje již druhou generaci systému Toyota Safety Sense. Jeho součástí je vylepšená systémová jednotka, modernizovaný předkolizní bezpečnostní systém (PCS) a nový asistent pro sledování stopy (LTA); zachovány byly funkce adaptivního tempomatu (ACC), systému rozpoznávání dopravních značek (RSA) a automatického přepínání dálkových světel (AHB).
Vozidla vybavená systémem Toyota Safety Sense druhé generace se budou moci pochlubit účinnější monokulární kamerou a milimetrovým radarem pro ještě lepší detekci rizikových situací a zvýšení funkčnosti. Instalaci navíc zjednodušují kompaktnější rozměry těchto systémů.
Modernizovaný systém PCS při rychlostech přibližně od 10 do 180 km/h rozpoznává vozidla jedoucí vpředu a snižuje riziko nárazu do nich. Tento systém je rovněž schopen odhalit riziko střetu s chodci (za dne i po setmění) nebo cyklisty (pouze za dne) – v takovém případě se automatické brzdění aktivuje při rozdílu rychlostí v rozpětí od 10 do 80 km/h.
Nový asistent pro sledování stopy (LTA) pomáhá řidiči udržovat vozidlo uprostřed jízdního pruhu tím, že aktivně zasahuje do řízení v součinnosti s adaptivním tempomatem (ACC). Asistent LTA se rovněž dodává s modernizovaným systémem pro hlídání jízdních pruhů (LDA), který rozpoznává okraje rovných silnic i za situací, kdy vodorovné pruhy na vozovce chybějí. Když řidič začne neúmyslně z pruhu vyjíždět, systém jej varuje, aby se opět vrátil do požadované stopy.
Paket bezpečnostních technologií Toyota Safety Sense druhé generace se bude postupně uvádět na trhy v Japonsku, Severní Americe a Evropě, a to od počátku roku 2018 společně s uváděním nových modelů.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).