Jak bezpečně přepravovat vánoční stromek? Úřady varují před katastrofickými scénáři

Bezpečná přeprava vánočního stromku
Bezpečná přeprava vánočního stromku, foto: NewsRoom.AAA.com **http://newsroom.aaa.com/**
Antonín Marek , AutoRoad.cz 28. listopadu 2017 12:26 | akt. 28. listopadu 2017 13:07
Sdílej:

Do konce listopadu už zbývá jen pár dnů a s příchodem prosince začne to pravé vánoční šílenství. K tomu ale kromě úklidu, pečení a dalších příprav patří i shánění vánočního stromku, jehož přepravu prý lidé hrubě podceňují, jak varovala americká organizace pro bezpečnost na silnicích.

Americká organizace pro bezpečnost na silnicích AAA přitom vychází z odhadů, podle kterých během minulých tří let zhruba 20 milionů Američanů převáželo svůj stromek na / v autě bez adekvátního zajištění. Nemusí se to zdát jako vážný prohřešek, nicméně tragédie je v takovém případě neustále nablízku.

Podle oficiálních výzkumů totiž nepořádek na silnicích, kam ztracený vánoční stromek rozhodně spadá, způsobil během minulých čtyř let zhruba 200 000 dopravních nehod. Z toho 39000 nehod skončilo nějakým zraněním a 500 nehod mělo fatální následky.

Chyb se však mnohdy dopouštějí i lidé, kteří se snaží zajistit stromek alespoň improvizovaně. Greg Brannon, ředitel AAA pro vztahy s automobilovým inženýrstvím a průmyslem, uvádí, že řada lidí si nesprávným uchycením může poškodit i svůj vlastní automobil. Například při použití různých provázků protažených skrze okna či dveře například hrozí poškození těsnění, takže přeprava stromku vyjde dráž ještě o servis.

Organizace proto vydala několik tipů a doporučení, jak vánoční stromky přepravovat bezpečně jak pro okolní řidiče, tak pro náš vlastní automobil. Hned prvním tipem je zvolit si vhodný vůz, který disponuje buď střešním nosičem, nebo dostatkem prostoru v interiéru či na korbě, v případě vozů typu pick-up. Rozhodně se také neobejdete bez vhodného vybavení, mezi které spadají rukavice, kvalitní stahovací popruhy a staré deky, se vám budou hodit jak při přepravě na střeše, kdy ochrání lak, tak při přepravě v interiéru vozu. 

Pokud se rozhodnete přepravovat stromek na střeše, rozhodně ho umístěte spodní stranou směrem dopředu a kvalitně ho na několika místech stáhněte. Zajištění byste neměli podcenit ani při přepravě v interiéru, neboť v případě prudkého brzdění by mohl strom začít nepříjemně cestovat.

Poslední radou je pak sundat nohu z plynu a cestovat domů klidně delší ale klidnější cestou, kde se vyhnete vyšším rychlostem i provozu, který byste mohli zdržovat.

Stalo se