Do konce listopadu už zbývá jen pár dnů a s příchodem prosince začne to pravé vánoční šílenství. K tomu ale kromě úklidu, pečení a dalších příprav patří i shánění vánočního stromku, jehož přepravu prý lidé hrubě podceňují, jak varovala americká organizace pro bezpečnost na silnicích.
Americká organizace pro bezpečnost na silnicích AAA přitom vychází z odhadů, podle kterých během minulých tří let zhruba 20 milionů Američanů převáželo svůj stromek na / v autě bez adekvátního zajištění. Nemusí se to zdát jako vážný prohřešek, nicméně tragédie je v takovém případě neustále nablízku.
Podle oficiálních výzkumů totiž nepořádek na silnicích, kam ztracený vánoční stromek rozhodně spadá, způsobil během minulých čtyř let zhruba 200 000 dopravních nehod. Z toho 39000 nehod skončilo nějakým zraněním a 500 nehod mělo fatální následky.
Chyb se však mnohdy dopouštějí i lidé, kteří se snaží zajistit stromek alespoň improvizovaně. Greg Brannon, ředitel AAA pro vztahy s automobilovým inženýrstvím a průmyslem, uvádí, že řada lidí si nesprávným uchycením může poškodit i svůj vlastní automobil. Například při použití různých provázků protažených skrze okna či dveře například hrozí poškození těsnění, takže přeprava stromku vyjde dráž ještě o servis.
Organizace proto vydala několik tipů a doporučení, jak vánoční stromky přepravovat bezpečně jak pro okolní řidiče, tak pro náš vlastní automobil. Hned prvním tipem je zvolit si vhodný vůz, který disponuje buď střešním nosičem, nebo dostatkem prostoru v interiéru či na korbě, v případě vozů typu pick-up. Rozhodně se také neobejdete bez vhodného vybavení, mezi které spadají rukavice, kvalitní stahovací popruhy a staré deky, se vám budou hodit jak při přepravě na střeše, kdy ochrání lak, tak při přepravě v interiéru vozu.
Pokud se rozhodnete přepravovat stromek na střeše, rozhodně ho umístěte spodní stranou směrem dopředu a kvalitně ho na několika místech stáhněte. Zajištění byste neměli podcenit ani při přepravě v interiéru, neboť v případě prudkého brzdění by mohl strom začít nepříjemně cestovat.
Poslední radou je pak sundat nohu z plynu a cestovat domů klidně delší ale klidnější cestou, kde se vyhnete vyšším rychlostem i provozu, který byste mohli zdržovat.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?