Teploty neustále klesají, ráno se stále častěji objevují mlhy a námraza a řidiči v některých oblastech Česka už se potýkají i se sněhem. Problém je však v tom, že na sněhu se automobil chová úplně jinak, než na co jsme byli zvyklí za posledních několik měsíců. I sebelepší řidič si tak bude muset zase chvíli zvykat na to, jak se svým vozem vlastně zacházet.
S rychlejším zvykáním na nové podmínky by vám ale mohlo pomoci pět tipů, které na webu Jalopnik uveřejnili instruktoři z rally školy "Team O’Neil Rally School", jejichž rady a tipy jsme vám již několikrát zprostředkovali. Základem všeho je ale uvědomit si, že v zimě se váš vůz začne chovat zcela jinak, takže je potřeba vědět, jak správně reagovat. Teď už ale k samotným tipům:
1. Nepodceňujte přípravu Můžete být sebelepší řidič, ale pokud máte staré pneumatiky s nedostatečným dezénem, pak vám jsou všechny schopnosti k ničemu. Pneumatiky jsou zkrátka jediná věc která vás spojuje s vozovkou, takže investice do nich se rozhodně vyplatí. Kromě toho je ale dobré nezanedbávat stav stěračů, pravidelně doplňovat nemrznoucí směs do ostřikovačů a mít vždy rezervu v nádrži. Pro případ nouze se však vyplatí mít v kufru i pár drobností, mezi kterými by neměla chybět deka, rukavice, lopata, tažné lano nebo startovací kabely.
2. Vyzkoušejte si schopnosti sebe i svého vozu Ještě než vyrazíte do ostrého provozu, není úplně na škodu vyzkoušet si na bezpečném a otevřeném prostoru chování vozu za nových podmínek. Člověk si tak alespoň ujasní, jak se vozidlo bude chovat při brzdění a zatáčení, jaké jsou jeho limity, jaké jsou vaše limity a jak se připravit na krizové situace a bezpečně je zvládnout.
3. Dívejte se, kam jedete Je to sice jednoduché pravidlo, ale zvlášť v krizových situacích bývá často opomíjeno. Toto téma už jsme jednou naťukli v článku o zvládání nedotáčivých smyků, ale vyplatí se ho připomenout. Pokud člověk dostane smyk, často zpanikaří a zahledí se na místo, kam neovladatelný vůz směřuje. To je ale chyba, které byste se měli vyvarovat. Mnohem efektivnější je dívat se směrem do míst kudy chcete jet, zůstat v klidu a pokračovat ve snaze získat vůz opět pod kontrolu. Zní to možná až příliš snadně, ale zkušenosti instruktorů hovoří jasně.
4. Rozdělte si manévry Pokud se pohybujete po povrchu s omezenou trakcí, snažte se oddělit brzdění, akceleraci i zatáčení. Vždy se vyplatí dělat pouze jednu věc, přičemž brzdění i akcelerace je nejlepší na rovince. Pokud toho budete chtít po pneumatikách příliš, je mnohem pravděpodobnější, že ztratí trakci kompletně a váš vůz se stane neovladatelný.
5. Asistenční systémy umí pomoci i uškodit Systém ABS se dnes vyskytuje prakticky ve všech voze a většina řidičů jistě ví, že jeho cílem je zabránit zablokování kol při brzdění a tím ponechat řidiči kontrolu nad vozem. Díky přerušovanému brzdění se ale brzdná dráha markantně prodlužuje, na což je třeba brát ohled zejména při dodržování bezpečné vzdálenosti. Dalším užitečným systémem je kontrola trakce, která by měla zabránit prokluzu kol. Na sněhu se vám však může tento prokluz / hrabání hodit, neboť vůz se tak prohrabe až k pevnějšímu podkladu. Oba systémy samozřejmě mají své místo a v 90% případů plní svou práci jak mají, ovšem vyplatí se znát momenty, kdy mohou být kontraproduktivní, případně kdy se vám lépe pojede bez nich.
Na konec instruktoři z "Team O’Neil Rally School" dodávají, že špatné počasí rozhodně není důvodem, abyste seděli zavření doma a báli se vytáhnout paty z domu. Vždy je však potřeba více opatrnosti, pozornosti a chybu neuděláte ani defenzivnější jízdou. To, že vy víte jak se máte chovat totiž neznamená, že to ví i ostatní.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?