S blížícím se zimním obdobím se také blíží doba, kdy na silnice a chodníky vyjedou sypače s tunovými zásobami posypové soli. Většina lidí je za posypané silnice a chodníky šťastná, jen někteří řidiči lamentují nad urychlenou korozí. Najdou se mezi námi však i tací, pro které je solení jedna velká pohroma. Podle posledních výzkumů je totiž stále patrnější, že posypová sůl se stává pro přírodu jedem.
Na téma upozornil americký web Jalopnik, který si všiml výzkumu amerických ekologů a ochránců přírody, podle kterých se posypová sůl začíná stávat výrazným znečišťovatelem životního prostředí a je potřeba zvažovat další alternativy.
Dokud sněží, je sůl vítaným pomocníkem, který na silnicích zachraňuje životy. Málokdo už si však uvědomuje, že posypová sůl zůstává v přírodě i dlouho poté, co zimní období skončí. Během jarních tání je pak splavována do přírody, zejména do vodních toků, kde zůstává dlouhou dobu. K znehodnocení až 19 litrů pitné vody přitom stačí jen jedna čajová lžička soli. A její následné odbourávání je velice komplikované.
Solení navíc výrazným způsobem ovlivňuje i život v tocích, jezerech a rybnících, jak upozorňuje Steven Brady, odborný asistent na katedře biologie na vysoké škole Southern Connecticut State University. Podle jeho slov je znečištění v některých oblastech už tak vážné, že sůl ve vodě cítíte již při pouhém ochutnání vody.
Brady a další jeho kolegové už na dopady solení upozornily místní úřady a v současné době se snaží pracovat na způsobu, jak solení zcela nahradit nebo alespoň omezit.
Jak vážný celý problém je ukazuje i pohled do historie. Solení silnic v USA začalo v padesátých letech a již v šedesátých letech byl zaznamenán zvýšený podíl soli v tocích poblíž dálnic. Úřady zodpovědné za geologický průzkum navíc upozornily, že míra soli ve vodních tocích se markantně zvýšila v 84% sledovaných toků, což má na vodu dramatické dopady.
Jedna studie navíc poukázala na skutečnost, kdy 70% použité posypové soli v oblasti Twin Cities, zhruba 350000 tun za rok, skončilo ve vodním systému, kde mohlo ovlivnit jak vodní život, tak kvalitu pitné vody. V reakci na to už oblast Twin Cities, i další podobně zasažené oblasti ve státě Minnesota, přijaly zvláštní opatření, mezi kterými nechybí vyšší využívání písku nebo cílené solení pouze vybraných úseků.
Ke snaze zmírnit následky solení silnic se navíc přidávají další americké státy nebo oblasti, kde se snaží minimalizovat použití soli pouze na nejvytíženější komunikace nebo na problémové úseky. Výzkumy navíc ukazují, že i minimální solení stále výrazně zvyšuje bezpečnost.
Brady pak uznává, že i z ekologického hlediska je omezené solení vybraných úseků rozhodně přijatelnější, než solení plošné. Sám si prý uvědomuje, jak komplexním úkolem je udržet bezpečnost na silnicích a zároveň udržovat zdravé životní prostředí, ale podle všech dostupných informací je prý jasné, že dříve nebo později budeme muset sůl něčím nahradit, neboť životnímu prostředí rozhodně neprospívá.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).