Automobilka Ford slaví 60 let výroby tahačů a náklaďáků v Brazílii a k tomuto výročí si přichystala jednu speciální novinku, která by měla pomoci řidičům překonávat rizika spojená s usínáním za volantem, tzv. SafeCap. Z prvních videí se zdá, že jde o geniální vynález, který by jistě našel své uplatnění mezi širokou veřejností. Zda se ho však dočkáme i v Evropě zatím netušíme.
A co že to ta SafaCap je? Na první pohled se jedná o obyčejnou kšiltovku, ovšem pokud se na ní podíváme zblízka, všimneme si dvou LED diod na spodní straně kšiltu a také malé kapsičky na levé straně, ve které je schovaný celý "mozek" tohoto zařízení.
Jedná se totiž o jakýsi "mikro-počítač", jehož nejdůležitější součástí je gyroskop. Díky němu dokáže počítač sledovat pohyb hlavy řidiče, takže neustále ví, zda je hlava vzpřímená a řidič kouká na silnici. Pokud by se však hlava začala výrazně naklánět / předklánět / zaklánět, počítač vyhodnotí tento pohyb jako rizikový a spustí alarm, který by měl řidiče probrat.
Onen alarm se pak skládá hned ze tří součástí: blikajících LED žárovek namířených do očí řidiče, vibrujícího motorku a hlasitého reproduktoru vydávajícího pípání ve vysokých tónech. Kombinace těchto upozornění by měla být natolik nepříjemná, že řidiče vzbudí a ten bude vědět, že je na čase si odpočinout.
Co se však týká fenoménu mikrospánku, zde vám čepice bohužel nijak pomoci nemůže. Jak už jsme rozebírali v jednom z minulých článků, mikrospánek je chvíle, kdy můžete mít klidně i otevřené oči a hlavu ve vzpřímené pozici, ale váš mozek jednoduše spí. Pokud vám tedy nezačne hlava padat do strany, nemá ani tato čapka šanci vás probudit.
Ovšem zpátky k tématu. Pokud jsme pochopili dostupné informace správně, pak se prozatím jedná o prototyp, který by však brzy měl být distribuován mezi řidiči. Zda se objeví i v USA, Evropě a zbytku světa ale zatím netušíme. Rozhodně by to však mělo smysl a nejspíš by do téhle čapky zainvestovali i lidé, kteří s Fordem nemají nic společného.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?