Není to tak dávno co jsme vás informovali o největším důlním náklaďáku na světě - BELAZ-75710. Ten ke svému pohonu také využívá elektrickou energii, ovšem jeho 1,631 elektrických koní, schopných rozpohybovat až 1,000 tun nákladu, roztáčí dva obrovské motory, které slouží jako generátory.
Tento Komatsu HD605 se ovšem drží standardní strategie elektromobilů, takže kdesi pod jeho kapotou je k nalezení balík baterií o kapacitě 700 kWh, jehož hmotnost se odhaduje na 4,5 tuny. Stroj nazývaný E-Dumper ovšem není čistokrevným produktem Komatsu, stojí za ním totiž dvojice společnosti Kuhn AG a Lithium Storage GmbH.
Pověření k vývoji tohoto elektrického monostra dostaly od společnosti Ciments Vigier SA, která jim dala k dispozici právě stroj Komatsu 605 HD, u nějž mělo dojít k nahrazení dieselového pohonného systému za elektrický pohonný systém.
Prototyp už by měl být takřka hotový a připravený k přepravě cca 65 tunového nákladu "nahoru a dolů" ve švýcarských dolech. Díky pohybu z kopce navíc náklaďák může naplno využít své funkce rekuperace energie, díky niž během jízdy dolů dochází ke generování elektrické energie, která je následně uložena a může být později využita.
Psali jsme
Švýcarská Federální laboratoř pro vědu a technologii uvádí, že náklaďák bude schopen během své 20 mil (32 km) dlouhé cesty lomem dolů schopen vygenerovat až 40 kWh elektrické energie - a těchto cest je denně okolo 20. Jinak řečeno, pokud jsou tato čísla pravdivá, pak by E-Dumper vygeneroval na konci dne o 200 kWh více, než sám dokáže spotřeboval..
My ani redaktoři z webu Autoevolution, kteří se zprávou přišli, nejsme vědci, ovšem představa že by jedem důlní náklaďák dokázal vygenerovat tolik energie se zdá být zcela neuvěřitelnou. Jen pro představu - kdyby tato čísla odpovídala, pak by jeden náklaďák nabil na konci směny 2 Tesly Model S P100D - a naprosto čistě a ekologicky.
Na světě existuje v tuto chvíli pouze jeden jediný prototyp náklaďáku E-Dumper, ovšem pokud se během testů ukáže jako spolehlivý a potvrdí všechny předpoklady, zřejmě se objednávky na tyto stroje jen pohrnou. Jedinou drobnou nevýhodou by mohla být cena. Ta by podle všeho mohla atakovat sumu nad 1,000,000 dolarů, tedy okolo 22 milionů korun.