Dnešní automobily jsou stále spolehlivější, bezpečnější a už v základním stavu se nám dostávají do rukou i bohatě vybaveny. Na cestách je ale lepší být připraven, než překvapen. Některá z těchto jedenácti věcí by vám tak jednou mohla přijít k užitku
1. Nářadí na výměnu kola / opravná sada
Rezerva a nářadí potřebné k výměně kola či opravná sada na defekty jsou ze zákona povinnou výbavou vozidla, ovšem kromě toho není na škodu mít v automobilu i manometr ke zjištění tlaku v pneumatikách (minimálně pokud váš vůz není vybaven monitorovacím systémem), nebo pumpičku pro případné dohuštění kola či rezervy, která se většinou dlouhé roky válí v kufru, aniž by její dohuštění kdokoliv zkontroloval.
2. Startovací kabely / nouzový zdroj
Prázdná autobaterie je nepříjemná komplikace na cestách, která se však dá pomoci startovacích kabelů snadno odstranit. Jejich ceny nejsou vysoké a použití není obtížné, vždy se ale doporučuje předem si nastudovat doporučený postup.
Pokud ale nechcete pobíhat po parkovišti či zastavovat projíždějící automobily se žádostí o pomoc, pak můžete sáhnout po Jump Starteru. Jedná se o výkonnou powerbanku, která vám kromě dobíjení elektroniky zvládne poskytnout i dostatek energie k nastartování automobilu. Při výběru je však třeba brát v úvahu doporučení výrobce, neboť tyto powerbanky nestačí na každý motor.
3. Lékárnička
Jedná se sice o prvek povinné výbavy, ovšem pokud často cestujete s alergiky, diabetiky nebo lidmi trpícími neustálou rýmičkou, pak se vyplatí obohatit její složení o vhodné prášky, hroznový cukr, vodu, atd..
4. Rozbíječ skla & řezač pásů
Nejspíš nikdo z nás se nechce dostat do situace, kdy by tuhle věc potřeboval. Je však lepší ji u sebe mít a nikdy nevyužít než naopak. Tento malý nástroj se dá pořídit doslova za pár korun, ovšem jeho schopnost snadno a rychle rozbít sklo a přeřezat pásy vám jednou může přijít nedocenitelná.
5. Ručníky a deka
Mít v autě alespoň jeden ručník a deku rozhodně není na škodu. Ručník vám může posloužit pokud zmoknete, při čištění interiéru, zamlžených oknech nebo při cestách s dětmi. Deka naopak skvěle poslouží při převážení psa, stěhování nákladu, dálkových cestách, stání v koloně, atd.
6. Svítilna
Dnes už má sice každý svítilnu ve svém telefonu, ovšem proč si vybíjet telefon, když si můžete posvítit kvalitnějším a mnohem efektivnějším zdrojem světla? Na trhu už navíc naleznete i svítilny s možností dobíjení ve voze, s magnetickými úchyty, možností připnutí na oblečení, atd. Možností je mnoho a na rozdíl od telefonu nejde o kompromis.
7. Náhradní oblečení
Jelikož se na cestách může stát cokoliv, vždy se vyplatí mít sebou v autě alespoň pár kousků čistého oblečení. Je úplně jedno zda se jen ušpiníte při výměně kola nebo zmoknete na výletě, v čistém a suchém oblečení se budete cítit lépe a nemusíte riskovat zdravotní obtíže.
8. Hasící přístroj
Kdykoliv dojde k požáru automobilu, jeho průběh bývá velice rychlý. Vyplatí se proto mít sebou ve voze hasící přístroj a s požárem začít bojovat co nejrychleji. Automobil možná nezachráníte, můžete tak ale alespoň dát více času lidem ve vozidle na únik, nebo zabránit větším škodám.
9. Multi-tool
Moderní automobily už sice vyžadují při jakémkoliv problému zásah zkušeného servisního technika či mechanika, ovšem nikdy nevíte, kdy se vám bude hodit šroubovák, nůž, kleště nebo otvírák. Multi-tool všechny tyto nástroje kombinuje do kompaktního balení, nezabere příliš místa a většinou odvede skvělou práci.
10. Nabíječka
V dnešní době, kdy jsme prakticky všichni závislí na telefonech či tabletech, se rozhodně vyplatí mít v autě nabíječku s odpovídajícím konektorem. Pokud je ale váš vůz vybaven i USB konektorem, pak stačí obyčejný kabel s vhodnou koncovkou.
11. Hotovost
V dnešní době už kreditní karty přijímá skoro každý, ale stále se najdou momenty, kdy není na škodu mít u sebe pár korun v kovu či papírových bankovkách. Své využití mohou najít při placení pokut, na parkovištích, na benzínkách za použití WC, vysavače či kompresoru, atd.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?