Za volantem telefon do ruky samozřejmě nepatří, ovšem pokud si vše potřebné nastavíte ještě před jízdou a následně telefon umístíte do držáku, může z něj být skvělý pomocník, který vám ušetří čas, nervy i peníze. Vybrali jsme proto několik aplikací, které se vám jednou za volantem mohou hodit.
1. Waze
Mobilních navigací je na trhu v současné době nepřeberné množství, ovšem málokterá vystupuje z řady tak, jako právě Waze. Nejenže se jedná o přehlednou aplikaci s příkladnou grafikou a zpracováním, ale hlavně nabízí ty nejaktuálnější informace, které přinášejí sami řidiči. Waze je tak vlastně kombinací navigace a sociální sítě, kde spolu lidé komunikují a vzájemně se upozorňují na kolony, hlídky, nehody, radary, atd.
2. Alkohol kalkulačka
Alkohol za volant nepatří, proto je vždy dobré mít alespoň orientační přehled o tom, kolik vám ho po prohýřené noci koluje v organismu. Pokud však nemáte alkohol tester, může vám k základnímu odhadu posloužit právě tato aplikace. Ta vám po zadání několika údajů spočítá odhadovanou dobu, po kterou bude vaše tělo alkohol odbourávat. Je potřeba si však pokaždé uvědomit, že se jedná pouze o odhadovaný údaj, neboť každé tělo odbourává alkohol jinak. Důvěryhodnost aplikace však podporuje například i podpora ze strany BESIPu.
3. PumpDroid
Staré přísloví praví, že kdo chce mít opici, musí mít na banány. Ve světě motorismu to pak platí dvojnásob, neboť ceny benzínu se každou chvíli mění a rozdíly mezi jednotlivými stanicemi mohou být propastné. Pokud však chcete mít přehled o cenách ve vašem okolí, nebo během vaší trasy, rozhodně PumpDroid doporučujeme. Ceny jsou aktuální a jeho prostředí je přívětivé.
4. Záchranka
Pokud se stanete účastníky či svědky dopravní nehody, je vaší povinností poskytnout první pomoc. V takové situaci však na člověka začne působit adrenalin, dostaví se stres a zmatkování je pak jen otázkou minut. Aplikace Záchranka vám však v mnohém pomůže. Po pár kliknutích vás spojí s dispečinkem záchranné stanice, lokalizuje vaši polohu a ještě vám pomůže oživit si základy první pomoci. Tato aplikace navíc nalezne využití nejen ve vozidle, ale i na výletech či dovolené.
5. Mapy.cz
Bezesporu jedna z nejlepších aplikací českého původu má sice v navigaci pro automobily své mezery, ovšem jakmile dorazíte na místo určení, pomůže vám nalézt parkoviště, v Praze má bezkonkurenční přehled o zónách, zná ceny parkování a pomůže vám i na pěších výletech. Už jen škoda, že do ní nebyla implantována i aplikace Pubtran, která vyhledává spojení v rámci MHD.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?