K novému dieselu vedla trnitá cesta. Jeho vývoj započal už roku 1999, ovšem s nevelkým důrazem. Stále se zvažovala konstrukce, zda nebude jednodušší koupit diesel od spřátelené automobilky, zda je uspořádání s protiběžnými písty to pravé.
Teprve po letech vývoje se automobilka definitivně rozhodla, že půjde o dvoulitrový boxer. Dvoulitry jsou v Evropě populární, proto zmíněný objem, boxer zase vystihuje tradici automobilky a umožní nízkou zástavbu, což znamená i nízko položené těžiště.
Samotná konstrukce boxer je u dieselu problematická. Ačkoliv konstrukce účinně kompenzuje vibrace a nerovnosti chodu, problémem je šířka motoru. Kvůli nutnosti většího zdvihu než u benzínů vyvstal problém s místem pod kapotou auta. Motor byl zkrátka moc široký na to, aby se do stísněného prostoru pod kapotou vměstnal.
Subaru proto muselo vyvinout co možná nejkompaktnější hlavu válce, což se, jak je vidno, povedlo. Jak ventily, tak i vstřikovače jsou vůči válci co možná nejkolměji umístěné, zároveň i jejich velikost je co možná nejmenší. Výsledek - srovnatelná šířka i při zdvihu o 19 mm větším. Díky malému vrtání je motor nejenom stejně široký, ale i kratší než benzín o stejném objemu.
Malé rozměry dávají dobrý základ pro nízkou hmotnost spolu s tím, že díky konstrukci odpadá nutnost použití vyvažovacích hřídelí. Díky vhodnému poměru litiny a hliníku bylo dosaženo maximální tuhosti a minimální hmotnosti.
Vstřikování využívá dnes moderní technologie Common rail, která pracuje s tlakem 1800 barů. Podobně neodmyslitelnou součástí dieselu je i turbo. To využívá technologie variabilní geometrie, což znamená, že při nízkých otáčkách se potrubí u turba zúží, což zvýší rychlost průtoku a turbo funguje v nízkých otáčkách lépe. Turbo je umístěno před motorem u výfukového kanálu, což zajistí co možná nejnižší těžiště.
Diesel byl poprvé nasazen v modelu Legacy, kterému chyběl pravděpodobně nejvíc. Nyní se rozšiřuje do dalších modelů, především menší Imprezy a většího SUV Forester. Zkrátka léta čekání na diesel u Subaru jsou u konce.