Mitsubishi Space Star se prodává od roku 2012. K nám se dostal v roce 2018 a v roce 2020 prošel modernizací. Toto praktické městské vozítko se u nás prodává s motorem 1.2 MIVEC a jeho cena startuje od 239 850 tisíc.
K nám do redakce se dostal tak trochu netradiční kousek. Na první pohled vypadá jako ,,ostrý závoďák“, kde na rozdíl od verze Plus má ještě „brutálnější“ oplastování. Mimo vzhled a přidaný reproduktor ve výfuku byl námi testovaný model ve výbavě INFORM+ s manuální převodovkou.
EXTERIÉR
U tohoto konkrétního kusu je velice těžké objektivně posoudit, zda-li mu sportovně střižený styl sedí nebo ne. Někomu se zkrátka líbit bude a někomu se to bude zdát až přehnané. Co se ale dá objektivně zhodnotit je kvalita plastů, která není nijak na vysoké úrovni. Přední „lízátko“ je neprakticky nízko vzhledem k tomu, že je primárně určen do městského provozu.
Dalším takovým nešvarem jsou falešné koncovky výfuků, které jsou sice kovové, ale není těžké odhalit, že jsou pouze na oko. Nicméně tento ,,trend“ falešných koncovek se dá najít i na mnohem dražších autech, kde to majitele potrápí více.
INTERIÉR
Na první dojem překvapí docela vysoký posed, který úplně nesedí ke konceptu sportovní jízdy. Ale poměrně rychle si na něj zvyknete. Ve finále je i docela praktický v městském provozu. Sedačky jsou v celku pohodlné.
Kromě elektrických oken a vyhřívaných sedaček v této výbavě nenajdete žádné elektronické vychytávky, jako dotykovou obrazovku, elektrické nastavování sedaček a ostatní výdobytky moderní doby.
Na někoho to může působit jako nevýhoda, ale opak je pravdou. Vzhledem k ceně vozidla a jeho třídě je Space Star analogové auto, které bude dělat službu dlouhou dobu. Radost to udělá zejména řidičům, kteří nemají rádi nebo se dokonce bojí používat všechny nové systémy a asistenty.
Celkově oceňujeme jednoduchost a intuitivnost ovládacích prvků, jako je jednoduché tlačítko pro vypnutí systému Stop-Start.
Vůz je na svoji velikost poměrně prostorný a pohodlně se do něj vejdou 4 průměrně velcí pasažéři.
Rozměry vozu jsou: délka 3845 mm, šířka 1655 mm, výška 1505 mm a kufr má 235 l.
JÍZDA A MOTOR
Jízdní vlastnosti nás příjemně překvapily. Díky své nízké váze, 950 kg, má slušný odpich a motor s výkonem 52 kW je překvapivě dostačující. V městském provozu se ,,vozítko" obratně proplete a zaparkujete s ním skoro všude. Na okreskách se s ním také nudit nebudete. Až na přeposilované řízení a skoro nulovou odezvu od volantu si nevedl nejhůře. Dostat auto na limit možností je docela těžké a musíte jet poměrně „pilu“, aby se dostavila nedotáčivost.
Řazení je maličko nepřesné, ale řadicí páka má dobrou výšku a řazení je svým způsobem zábavné.
Co nám ale přijde škoda, je délka jednotlivých převodů. Vzhledem k tomu, že auto má být primárně městským vozidlem, bychom čekali kratší zpřevodovaní, které by tuto ,,včelku" ještě více oživilo.
A teď k tomu reproduktoru ve výfuku. Ano, čtete správně. Námi testovaný model měl tuto ,,libůstku", která vám z tří válcové 1,2 udělá V8 Mustanga. Bohužel, ale jen zvukově.
Jak to celé funguje?
Reproduktor spárujete s aplikací, na které si můžete volit, jaký motor chcete, aby z „výfuku“ zněl, a také jeho intenzitu.
U nás byl nastaven právě motor V8, který působil trochu posměšně, vzhledem k velikosti vozu. Na druhou stranu chápeme, že to někoho může potěšit.
Space Star byl osazen tří-válcovým atmosférickým zážehovým motorem 1,2 MIVEC s manuálním řazením o výkonu 52 kW a točivým momentem 102 Nm.
VÝBAVY A CENA
Space Star v základní výbavě bez příplatku lze pořídit za 239 850 Kč.
Stupně výbav:
· INFORM - 239 850,- s manuální převodovkou
· INFORM+ - 269 850,- s manuální převodovkou
· INVITE - 299 850,- s manuální převodovkou
· INVITE - 319 850,- s automatickou převodovkou
· INTENSE - 365 850,- s automatickou převodovkou
Všechny verze jsou v motorizaci 1,2 MIVEC. Můžete si pak vybrat, jestli chcete 5 stupňový manuál nebo automatickou převodovku s proměnlivým převodem.
ZÁVĚR
Space Star je velmi praktickým a zároveň i zábavným analogovým městským ,,vozítkem“, které je i za velmi příznivou cenu. Celkový dojem potom kazí levné plasty a to jak v interiéru, tak i v exteriéru. Nicméně je třeba si uvědomit ceny, ve kterých se pohybuje. Já osobně bych spíš sáhl po obyčejné verzi nebo verzi Plus, která je decentnější co se vzhledu a zvuku týká. Nicméně v případě, že někomu nevadí extravagance a poutaní pozornosti, je tato verze tím pravým. Auto budí emoce na každém semaforu nebo benzínce, ať už jsou negativní nebo pozitivní.
PLUSY
Motor
Analogové auto
Spolehlivost a jednoduchost
Cena
MÍNUSY
Levné plasty spoilerů
Nízké přední „lízátko“
Falešné koncovky výfuků
Přeposilované řízení a nulová odezva řízení
Mitsubishi Space Star 1.2 dostává 6/10 bodů. V přídě absence nepraktického předního nárazníku, který byl až příliš nízko, dostal by ještě o bod více.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.