Mitsubishi Space Star se prodává od roku 2012. K nám se dostal v roce 2018 a v roce 2020 prošel modernizací. Toto praktické městské vozítko se u nás prodává s motorem 1.2 MIVEC a jeho cena startuje od 239 850 tisíc.
K nám do redakce se dostal tak trochu netradiční kousek. Na první pohled vypadá jako ,,ostrý závoďák“, kde na rozdíl od verze Plus má ještě „brutálnější“ oplastování. Mimo vzhled a přidaný reproduktor ve výfuku byl námi testovaný model ve výbavě INFORM+ s manuální převodovkou.
EXTERIÉR
U tohoto konkrétního kusu je velice těžké objektivně posoudit, zda-li mu sportovně střižený styl sedí nebo ne. Někomu se zkrátka líbit bude a někomu se to bude zdát až přehnané. Co se ale dá objektivně zhodnotit je kvalita plastů, která není nijak na vysoké úrovni. Přední „lízátko“ je neprakticky nízko vzhledem k tomu, že je primárně určen do městského provozu.
Dalším takovým nešvarem jsou falešné koncovky výfuků, které jsou sice kovové, ale není těžké odhalit, že jsou pouze na oko. Nicméně tento ,,trend“ falešných koncovek se dá najít i na mnohem dražších autech, kde to majitele potrápí více.
INTERIÉR
Na první dojem překvapí docela vysoký posed, který úplně nesedí ke konceptu sportovní jízdy. Ale poměrně rychle si na něj zvyknete. Ve finále je i docela praktický v městském provozu. Sedačky jsou v celku pohodlné.
Kromě elektrických oken a vyhřívaných sedaček v této výbavě nenajdete žádné elektronické vychytávky, jako dotykovou obrazovku, elektrické nastavování sedaček a ostatní výdobytky moderní doby.
Na někoho to může působit jako nevýhoda, ale opak je pravdou. Vzhledem k ceně vozidla a jeho třídě je Space Star analogové auto, které bude dělat službu dlouhou dobu. Radost to udělá zejména řidičům, kteří nemají rádi nebo se dokonce bojí používat všechny nové systémy a asistenty.
Celkově oceňujeme jednoduchost a intuitivnost ovládacích prvků, jako je jednoduché tlačítko pro vypnutí systému Stop-Start.
Vůz je na svoji velikost poměrně prostorný a pohodlně se do něj vejdou 4 průměrně velcí pasažéři.
Rozměry vozu jsou: délka 3845 mm, šířka 1655 mm, výška 1505 mm a kufr má 235 l.
JÍZDA A MOTOR
Jízdní vlastnosti nás příjemně překvapily. Díky své nízké váze, 950 kg, má slušný odpich a motor s výkonem 52 kW je překvapivě dostačující. V městském provozu se ,,vozítko" obratně proplete a zaparkujete s ním skoro všude. Na okreskách se s ním také nudit nebudete. Až na přeposilované řízení a skoro nulovou odezvu od volantu si nevedl nejhůře. Dostat auto na limit možností je docela těžké a musíte jet poměrně „pilu“, aby se dostavila nedotáčivost.
Řazení je maličko nepřesné, ale řadicí páka má dobrou výšku a řazení je svým způsobem zábavné.
Co nám ale přijde škoda, je délka jednotlivých převodů. Vzhledem k tomu, že auto má být primárně městským vozidlem, bychom čekali kratší zpřevodovaní, které by tuto ,,včelku" ještě více oživilo.
A teď k tomu reproduktoru ve výfuku. Ano, čtete správně. Námi testovaný model měl tuto ,,libůstku", která vám z tří válcové 1,2 udělá V8 Mustanga. Bohužel, ale jen zvukově.
Jak to celé funguje?
Reproduktor spárujete s aplikací, na které si můžete volit, jaký motor chcete, aby z „výfuku“ zněl, a také jeho intenzitu.
U nás byl nastaven právě motor V8, který působil trochu posměšně, vzhledem k velikosti vozu. Na druhou stranu chápeme, že to někoho může potěšit.
Space Star byl osazen tří-válcovým atmosférickým zážehovým motorem 1,2 MIVEC s manuálním řazením o výkonu 52 kW a točivým momentem 102 Nm.
VÝBAVY A CENA
Space Star v základní výbavě bez příplatku lze pořídit za 239 850 Kč.
Stupně výbav:
· INFORM - 239 850,- s manuální převodovkou
· INFORM+ - 269 850,- s manuální převodovkou
· INVITE - 299 850,- s manuální převodovkou
· INVITE - 319 850,- s automatickou převodovkou
· INTENSE - 365 850,- s automatickou převodovkou
Všechny verze jsou v motorizaci 1,2 MIVEC. Můžete si pak vybrat, jestli chcete 5 stupňový manuál nebo automatickou převodovku s proměnlivým převodem.
ZÁVĚR
Space Star je velmi praktickým a zároveň i zábavným analogovým městským ,,vozítkem“, které je i za velmi příznivou cenu. Celkový dojem potom kazí levné plasty a to jak v interiéru, tak i v exteriéru. Nicméně je třeba si uvědomit ceny, ve kterých se pohybuje. Já osobně bych spíš sáhl po obyčejné verzi nebo verzi Plus, která je decentnější co se vzhledu a zvuku týká. Nicméně v případě, že někomu nevadí extravagance a poutaní pozornosti, je tato verze tím pravým. Auto budí emoce na každém semaforu nebo benzínce, ať už jsou negativní nebo pozitivní.
PLUSY
Motor
Analogové auto
Spolehlivost a jednoduchost
Cena
MÍNUSY
Levné plasty spoilerů
Nízké přední „lízátko“
Falešné koncovky výfuků
Přeposilované řízení a nulová odezva řízení
Mitsubishi Space Star 1.2 dostává 6/10 bodů. V přídě absence nepraktického předního nárazníku, který byl až příliš nízko, dostal by ještě o bod více.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?