Představení nové generace legendárního terénního vozu Mercedesu-Benz třídy G se má uskutečnit již za pár dnů, takže není žádným překvapením, že automobilka zvyšuje napětí postupným uvolňováním nových informací. Ty poslední nám pak naznačují, že navzdory mnohým obavám neztratí nové Gčko nic ze svých dovedností a i nadále by mělo patřit k tomu nejlepšímu mimo zpevněné povrchy.
Ačkoliv je vzhled nového Gčka stále maskován foliemi, jeho charakteristické hranaté tvary zůstaly zachovány. Pod starou tváří se však ukrývá zcela nová technika, na jejímž vývoji se podíleli i technici z divize AMG, kteří už mají zkušenosti i z extrémních přestaveb minulých generací.
Nový vůz tak dostal nové přední nezávislé zavěšení i zcela nově vyvinutou zadní tuhou nápravu. Během jízdy v terénu navíc každého jistě potěší, že světlá výška narostla o 6 milimetrů na konečných 241 milimetrů. Zvedly se však i hodnoty brodění a to o 10 centimetrů. Nově tak Gčko překoná vodu i bláto až do 70 cm.
Jak už se dalo očekávat, i noví generace bude pokračovat v tradici klasického žebřinového rámu, tří uzávěrek diferenciálů a redukční převodovky. Navíc přibyl i speciální jízdní režim G-Mode, který se automaticky aktivuje při uzávěrce kteréhokoliv diferenciálu nebo využití redukce. Díky němu následně ztuhne celý podvozek a upraví se akcelerace i řízení vozu, čímž by se měly zvýšit schopnosti vozu v terénu.
Další novinkou bude přítomnost devítistupňové automatické převodovky, která byla naladěna pro specifické potřeby nového vozu. Automobilka tak slibuje rychlejší odezvu a kratší řazení, což by se mělo příznivě projevit na spotřebě i zážitcích z jízdy.
V základní konfiguraci bude posílat vůz 40 % výkonu na přední nápravu a 60 % na nápravu zadní. K dispozici budou 18 palcové terénní pneumatiky i kamerový systém s HD rozlišením pokrývající 360° okolí vozu. Na panelu infotainmentu tak uvidíte všechny překážky ve vašem okolí, stejně jako uzavřené diferenciály, natočení řízení, kompas nebo náklon vozu.
Automobilka také uveřejnila, že během testování překonal vůz více než 2000 kilometrů na náročné testovací trati Schöckl, která se nachází v 1445 metrů vysokých horách poblíž rakouského města Graz, kde se ikonický off-road vyrábí už celá desetiletí. Jeden testovací okruh přitom měří 5,6 kilometru a vůz si během něj musí poradit s 60% stoupáním a 40% klesáním. Ačkoliv to zní nesmírně obtížně, nové Gčko si prý s tratí poradilo snadněji a pohodlněji než kdy dříve.
Na celkový obraz nového modelu a zbývající informace si však budeme muset počkat až na severoamerický mezinárodní autosalon, který sice začíná už 14. ledna, nicméně nový Mercedes se představí až o den později.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?