Taktické obrněné vozidlo Husar 4x4 nabízí díky tatrováckému podvozku se systémem vzduchového odpružení skvělou průchodnost terénem i vynikající variabilitu. Světlá výška vozu (390 mm) se totiž dá jednoduše regulovat v rozmezí - 120 až + 90 mm.
Tato variabilita nabízí hned několik výhod. Při maximální výšce (až 480 mm) bude snazší překonávat náročnější terén a zároveň dojde k snížení rizik v případě výbuchu miny či nástražného výbušného zařízení. Naopak v nejnižší konfiguraci (až 270 mm) se bude s vozem lépe cestovat po zpevněných komunikacích a snazší bude i jeho transport.
Pokud se ale s Husarem vydáte do terénu, nezaskočí vás kolmá překážka vysoká až 0,5 m, příkop široký 0,9 m a brodit se můžete dokonce až do hloubky 1,2 metr.
Kromě léty prověřené koncepce podvozku Husar nabídne i pancéřovanou kabinu, která plní parametry balistické ochrany na úrovni 3. Pro představu, Husar by měl odolat i nábojům ráže 7,62×51 mm vystřeleným ze vzdálenosti 30 metrů. Podlaha vozu pak splňuje protiminovou ochranu na úrovni 2, tedy odolnost proti výbuchu o ekvivalentu 6 kg TNT.
Prázdné vozidlo váží 11.000 kilogramů, v bojové verzi s posádkou, palivem, municí a veškerým vybavením se váha vyšplhá na 13.500 kg. Podvozek ovšem snese zatížení až 15.000 kg, díky čemuž může být Husar vybaven řadou bojových systémů, případně celá jeho kabina může být přepracována dle přání zákazníka.
Co se motoru týče, nalezneme pod kapotou americký diesel Cummins 6.7 litru o výkonu 210 kW (285 k). O přenos výkonu na všechna čtyři kola se stará šestistupňová automatická převodovka. Díky 150 litrové nádrži se dojezd vozidla po zpevněné komunikaci odhaduje na 500 km, v terénu se pak bavíme o cca 300 kilometrech. Zrychlení sice neznáme, ovšem maximální rychlost by měla činit až 110 km/h.
Vůz vystavený na polské akci pojme až 6 vojáku a vybaven byl dálkově ovládanou věží Gladius 12, která může být osazena kulomety ráže 7,62 mm, 12,7 mm nebo granátometem ráže 40 mm. Zbraň, včetně pozorovacích systémů, má na starosti střelec sedící vpravo vzadu.
Není překvapením, že se Husar ukázal právě na této akci. Polská společnost H. Cegielski-Poznań se totiž snaží s tímto vozem uspět ve výběrovém řízení polské armády na pořízení několika stovek obrněných vozidel s pohonem 4x4, která mají mimo jiné nahradit zastaralá sovětská BRDM-2, jak informovaly Armádní noviny. Husar je ovšem víceúčelovým strojem, který by díky své variabilitě mohl časem zaujmout například i policii v rizikových částech světa.