Z rizikové mapy EuroRAP (Evropský program hodnocení bezpečnosti silnic) vyplývá, že nejnebezpečnější silnicí v ČR je za poslední roky úsek I/11 mezi Žamberkem a Jablonném nad Orlicí a dále k Červené vodě. Mezi další rizikové úseky patří silnice I/16 u Mladé Boleslavi a I/17 u Čáslavi.
Riziková mapa zveřejněná EuroRapem pak hodnotí komunikace podle absolutní nebezpečnosti a rovněž podle relativní nebezpečnosti. Dále je také uváděno, že nejbezpečnějším typem silnic v ČR jsou dálnice. Právě na ně připadá několikanásobně méně nehod v porovnání se silnicemi prvních tříd. Ovšem pozor, i u nás existuje velice nebezpečný dálniční úsek, kterým je dálnice D7 u Chomutova.
Celá mapa pak vychází ze statistik nehod, při kterých bylo registrováno úmrtí nebo těžké zranění. Cenu za přínos ke zvýšení bezpečnosti infrastruktury získala silnice první třídy I/20 mezi Pískem a Vodňany. Tento úsek byl v roce 2014 podroben modernizaci „Silnice získala nový povrch a svislé dopravní značení bylo rozšířeno o výstražné prvky. Přibylo nové vodorovné značení a výrazně byly upraveny křižovatky, uvedl Roman Turza z organizace ÚAMK.
Ideální silnice má řidiče navádět. Značení nemá šoféra mást, ale naopak mu včas signalizovat, kam se bude zatáčet či jestli hrozí nějaké nebezpečí. Pokud už ale řízení nezvládne a vyjede z vozovky, neměly by jej tam očekávat překážky, jakou jsou kmeny stromů, sloupy či billboardy, řekl dále pro změnu Pavel Suntych ze společnosti AF-CityPlan.
A co dělat s nejvíce nebezpečnými úseky? Úpravy nebezpečných totiž mohou vyjít na desetitisícekorun. „Silnice není možné vždy stavebně upravovat, i drobné zásahy ale mohou bezpečnost provozu výrazně zvýšit,“ dodal Turza.
Každopádně tahle mapa by se vám mohla hodit a je velkým přínosem pro nás všechny, co pravidelně řídí a pohybují se často po celé ČR. Samozřejmě, že pohyb po uvedených nebezpečných silnicích automaticky neznamená, že vás odtamtud odvezou v pohřebním voze. Vždy je potřeba myslet i na ostatní řidiče a přizpůsobovat jízdu s vozidlem aktuálnímu stavu komunikace.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?