Porazit na evropském trhu luxusní limuzíny od Audi, BMW a Mercedesu se snažilo a snaží několik značek již řadu let. Úspěchy jsou poměrně nevalné, Jaguar XJ nebo Lexus LS jsou tak odsouzeni do rolí zajímavých a neokoukaných alternativ. Tam nevyhnutelně míří i Cadillac CT6, který je dalším z řady nových modelů americké automobilky.
Hlavním trumfem Cadillacu CT6 v boji s německou přesilou je vzhled karosérie. Ten je typicky americký s velkou přední maskou, dlouhou kapotou (ale krátkým předním převisem) a snad ještě delším zadním převisem. Hlavní LED světla jsou díky diodám denního svícení protažená hluboko do nárazníku, vzadu naopak čekají vertikálně umístěné lampy, pochopitelně také s LED diodami. Čtveřice koncovek výfuku naznačuje, že tady teda žádný čtyřválec nebo diesel nenajdete, o tom však ale později.
Leštěná kola k mohutnému profilu tak nějak patří a dodávají Cadillacu tu pravou auru mafiánského korábu. Ještě zatmavit skla, pořídit si černou karosérii a SPZ ve tvaru „MAFIA 007.“ Zpět ale k samotnému autu, jehož karosérie nabízí i celohliníkové díly, díky nimž je lehčí a tužší než u Audi A6 nebo BMW řady 5. V kombinaci s novou platformou, využívající třináct různých hliníkových slitin, je CT6 o 99 kilogramů lehčí než srovnatelné auto s prvky z vysokopevnostní oceli.
5184 milimetrů a 3109 milimetrů. Ne, to nejsou magická čísla nebo tahy do loterie, ale délka a rozvor Cadillacu CT6. Že se Vám z fotek tak velký nezdá? Ani nám ne, ale Američan doslova klame tělem. Je jasné, že těchto hodnot budou těžit především cestující vzadu, kteří mají 1027 milimetrů pro nohy, 1427 milimetrů pro ramena a 965 milimetrů pro hlavy. Kufr s elektricky ovládaným víkem pojme 433 litrů. Vzadu to ale není jen o množství místa, ale i celkovém komfortu. CT6 má nastavitelná sedadla s upravitelnou tuhostí polštářů, masážními motorky, vyhříváním i odvětráváním. V loketní opěrce je ovládání dvou desetipalcových obrazovek v opěradlech předních sedadel, stejně jako porty USB a HDMI
Palubní deska je, jak se na americké auto sluší, mohutná. Jejím hlavním prvkem je 10,2palcový displej multimediálního systému CUE, jehož ovládání probíhá pomocí dotyku nebo touchpadu na středovém tunelu. Digitalizace se dočkal přístrojový panel, standardem bude rovněž bezdrátová nabíječka a modul OnStar s Wi-Fi hotspotem a LTE připojením. Kompletní čalounění obstarává kůže Opus, čtyřzónová klimatizace umožňuje individuální nastavení teploty pro každého z pasažérů (nejspíše se nepředpokládá jízda v pěti lidech), vzduch navíc může osvěžit jednou z nabízených vůní. Třešničkou na dortu je audiosystém Bose Panaray se 34 reproduktory.
V motorovém prostoru je dvakrát přeplňovaný třílitrový šestiválec o výkonu 307 kW (417 k) s točivým momentem 555 Nm. Vůbec poprvé se u přeplňovaného šestiválce objevuje možnost deaktivace válců, což spolu s osmistupňovým automatem pomáhá šetřit palivo. Poháněná jsou všechna kola. Na přání dostane CT6 řízení zadních kol, tlumiče Magnetic Ride Control a volič s režimy Tour, Snow/Ice a Sport. Natáčení zadních kol probíhá v obvyklém duchu, tedy v nízkých rychlostech se zadní náprava natáčí do protipohybu té přední, ve vyšších rychlostech je to však ve stejném směru jako vpředu. Efekt tohoto řešení je takový, že bez něj má CT6 poloměr otáčení 12,2 metru a s ním 11,3 metru.
Technické údaje
3.0 V6 AWD Výkon: 307 kW Točivý moment: 555 Nm Převodovka: 8 AT Zrychlení: 5,7 s Maximální rychlost: 240 km/h Spotřeba: 9,6/9,8 l/100 km Délka: 5184 mm Šířka: 1880 mm Výška: 1472 mm Rozvor: 3109 mm Kufr: 433 lPoznámka: Údaje za lomítkem platí pro výbavu Platinum.
Asistenční systémy a elektronické pomocníky zastupují u CT6 360stupňový kamerový systém, noční vidění, schopné pomocí tepelných senzorů rozpoznat lidi nebo velká zvířata, couvací kamera v kombinaci s běžným zpětným zrcátkem nebo vylepšená detekce chodců. Na německém trhu budou k dispozici výbavové stupně Luxury a Platinum. První přijde na 73 500 eur (cca 1 986 000 korun), druhý na 94 500 eur (cca 2 554 000 korun). Prodeje se oficiálně rozběhnou pátého září letošního roku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?