Toyota Estima (u nás dříve pod označením Previa) třetí generace se ve formě konceptu objevila poprvé na tokijském autosalonu v roce 2005, jen o několik týdnů později už její sériová varianta stála v showroomech japonské automobilky. První menší modernizaci podstoupilo MPV v roce 2008, další, tentokrát výraznější, o čtyři roky později. A když už se zdálo, že je na řadě úplně nová generace, vytasila se Toyota s další modernizací.
Estima se od první generace vyznačuje vejcovitým tvarem karosérie, který se nemusí líbit každému, aerodynamicky je ale velice efektivní. Třetí vydání se v tomto směru nijak neodlišuje, avšak díky jednotlivým prvkům působí přece jen sportovněji než předchůdci. V rámci faceliftu za to mohou úzká full-LED přední světla, s nimiž jsou skoro neznatelně propojeny LED diody pro denní svícení v nárazníku. Ten je sám o sobě tvarován mnohem ostřeji a vůz spolu s větším nasávacím otvorem opticky rozšiřuje. Boční posuvné dveře zůstaly zachovány, nové jsou nicméně prahy dveří. Vzadu došlo na kombinovaná LED světla, propojená decentním spoilerem. Ten hlavní je přitom o něco výše, na víku pátých dveří. Na výběr bude deset laků karosérie, novinkou jsou dvoubarevné kombinace s černou střechou a sloupky.
Do interiéru 4,8 metru dlouhého MPV může usednou 7 nebo 8 cestujících ve třech řadách. Záleží, zda-li jsou ve druhé řadě naspecifikována tři nebo jen dvě kapitánská křesla. Praktičnosti přidávají sklopné sedačky ve druhé i třetí řadě, které navíc vytvoří rovnou ložnou plochu. Palubní deska zaujme uprostřed umístěným přístrojovým panelem s optitronovým podsvícením a 4,2palcovým TFT displejem. Středová konzole lesklým černým dekorem, rozvržením ovladačů nebo jejich dotykovými plochami připomíná nový Prius, pouze ve vyšších výbavových specifikacích či za příplatek bude dostupný multimediální systém. Největší změny proti minulému provedení představují právě nová středová konzole, dále tříramenný volant a upravené výdechy ventilace. Specialitou je potom provedení pro převoz hendikepovaných lidí.
Podvozek dostal nově odladěné zavěšení, komfortnější naladění tlumičů a lepší řízení. Tím bylo docíleno zlepšených jízdních vlastností. Pod kapotou už není 3.5litrový šestiválec, který byl nahrazen 2.4litrovým čtyřválcem o výkonu 170 koní s točivým momentem 224 Nm, pohánějící přední kola přes automate Super CVT-I. Alternativu představuje hybridní provedení s 2.4litrovým čtyřválcem o výkonu 150 koní a točivém momentu 190 Nm, jemuž pomáhají dva elektromotory. Přední má 143 koní, zadní 68 koní. Estima Hybrid je tak se spotřebou 5,6 l/100 km elektrickou čtyřkolkou. Bezpečnostní úroveň zvyšuje standardně montovaný balíček Toyota Safety System C, obsahující přednárazový systém, varování před opuštěním jízdního pruhu a automatické přepínání dálkových světel. Ceny zážehové verze se pohybují od 3 271 418 jenů do 3 700 473 jenů (cca 727 000 až 822 000 korun), hybrid přijde na 4 311 163 jenů až 4 928 727 jenů (cca 958 000 až 1 095 000 korun). V ceníku se objevují čtyři výbavové stupně.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?