Nový Fiat Tipo si zatím můžete objednat pouze v Itálii, navíc ještě v jedné ze dvou „uvítacích“ edic s extra výbavou za zvýhodněnou cenu. Již na začátku příštího roku nicméně turínská automobilka uvede 4532 mm dlouhý sedan i na ostatní evropské trhy. A proto je dobré znát jeho technické detaily.
Pohledná karosérie je až z 80 procent vyrobena z vysokopevnostní oceli, čímž se výrazně zvyšuje nejen její tuhost, ale rovněž i bezpečnost posádky. Na ni však dbá také základních šest airbagů, sledování tlaku v pneumatikách nebo elektronická kontrola stability, obsahující mimo jiné asistent pro jízdu s přívěsem, kontrolu trakce a asistent rozjezdu do kopce.
Podvozek má být vyváženým mixem mezi komfortem a jízdní dynamikou, vpředu tak najdeme nezávislé zavěšení typu MacPherson a vzadu má místo torzní příčka. Pod kapotou je už dříve zmiňovaná čtveřice motorů. Na benzín jezdí čtrnáctistovka o výkonu 95 koní při 6000 ot./min s točivým momentem 127 Nm při 4500 ot./min a šestnáctistovka o výkonu 110 koní při 5500 ot./min s točivým momentem 152 Nm při 4500 ot./min, naftu spaluje třináctistovka MultiJet o výkonu 95 koní při 3750 ot./min s točivým momentem 200 Nm při 1500 ot./min a šestnáctistovka MultiJet o výkonu 120 koní při 3750 ot./min s točivým momentem 350 Nm při 1750 ot./min.
Jistě Vám neuniklo, že ani jeden zážehový motor nemá přeplňování, naopak se jedná o léty prověřené a vysoce spolehlivé jednotky řady Fire, respektive novější řady E-torQ v případě šestnáctistovky. U slabší čtrnáctistovky a silnějšího turbodieselu pohání přední kola manuální šestistupňová převodovka, slabší „nafťák“ má pětistupňový manuál a silnější benzín dostal šestistupňový automat. Trochu zklamáním jsou pouze zadní bubnové brzdy s výjimkou nejsilnější naftové motorizace, disponující kotouči. Na druhou stranu, ani konkurence v podobě Škody Rapid nebo sedanů PSA kotouče vzadu nenabídne.
Základní čtrnáctistovka akceleruje z 0 na 100 km/h za 11,5 sekundy, rozjede se maximálně na 185 km/h a spotřebuje průměrně 5,7 l/100 km. Šestnáctistovka s automatem je na stokilometrové rychlosti za 11,2 sekundy, má maximální rychlost 192 km/h a průměrnou spotřebu 6,3 l/100 km. Nejúspornější je naftová třináctistovka s průměrnou spotřebou 4,1 l/100 km (režim Eco dokonce jen 3,7 l/100 km), vykoupeno je to ale akcelerací za 11,7 sekundy a maximální rychlostí 180 km/h. Silnější MultiJet je na 100 km/h za 9,7 sekundy, maximální rychlost je 199 km/h a průměrná spotřeba se pohybuje na 4,2 l/100 km. Tato data dělají z šestnáctistovky černého koně celé motorové palety Tipa.
V ceníku se objeví celkem tři výbavové stupně. Již ten základní nabídne vedle výše zmíněných prvků také manuální klimatizaci, rádio Uconnect s MP3 a Aux-In porty, elektricky ovládaná a vyhřívaná zpětná zrcátka, centrální zamykání, 3,5palcový LCD displej palubního počítače nebo 15palcová ocelová kola. Prostřední výbava přidá například chromované kliky dveří, zrcátka v barvě karosérie, 16palcová ocelová kola, elektrická zadní okna, kožený multifunkční volant, rádio Uconnect s pětipalcovou dotykovou obrazovkou nebo světelný a dešťový senzor. Na samém vrcholu bude model s 16palcovými litými koly, tempomatem, automatickou klimatizací nebo mlhovkami.
V úvodu zmiňované provedení Opening Edition má šest airbagů, mlhovky, zadní parkovací senzory, multifunkční kožený volant, automatickou klimatizaci, elektrické ovládání víka kufru, elektrická okna vpředu i vzadu, rádio Uconnect, dálkově ovládané centrální zamykání nebo 16palcová litá kola. Lepší provedení Opening Edition Plus má navíc rádio Uconnect s pětipalcovým dotykovým displejem, tempomat, TFT displej palubního počítače, couvací kameru nebo 17palcová litá kola.
Cena za Opening Edition se zážehovou čtrnáctistovkou (vedle ní je dostupná i naftová šestnáctistovka) je 14 500 euro (cca 392 000 korun), Opening Edition Plus je k dispozici jen s naftovou šestnáctistovkou a to za 19 900 euro (cca 538 000 korun). Až se do prodeje dostanou standardní výbavové linie, předpokládá se základní cena na úrovni 12 000 euro (cca 324 000 korun).
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?