Ač se to může zdát neuvěřitelné, sedan Elantra (prodávaný také pod názvem Avante) patří k celosvětově nejpopulárnějším modelům Hyundaie. Nic měnit na tom nehodlá ani šestá generace, jež po zářijové premiéře v Jižní Koreji vstupuje také na americký trh.
Troufám si tvrdit, že aktuálně nemá Hyundai ve svém portfoliu hezčí model než-li Elantru. Silueta připomínající čtyřdveřové kupé, hexagonální maska chladiče, ostře tvarovaný přední nárazník s LED diodami denního svícení nebo skupinová full-LED světla. To jsou prvky, determinující pětimístný sedan. Již zmiňovaný tvar karosérie i provedení spodní části auta přispívají k vynikajícímu koeficientu odporu vzduchu cx = 0,27.
Velikostně je novinka prakticky stejná jako předchůdce. Délka 4569 mm je o nicotné 2 mm větší, šířka 1800 mm pak o stejně zanedbatelných 2,54 mm. Výška 1435 mm i rozvor náprav 2692 mm dokonce zůstal stejný. Uvnitř je tedy zhruba stejně místa jako doposud, kolem řidiče je pak asi nejdůležitější multimediální systém se sedmi- nebo osmipalcovou obrazovkou, parkovací kamerou, navigací, rozhraním Android Auto, hlasovým ovládáním Siri Eyes Free (díky iOS konektivitě) a řadou užitečných aplikací. V kapličce přístrojů má místo 4,2palcový TFT displej. Dokonalý zvuk pak i díky většímu počtu protihlukových materiálů a technologii Harman Clari-Fi přinese volitelné audio Infinity s osmi reproduktory.
Konstrukce šasi využívá více než z poloviny vysokopevnostní ocel, čímž došlo ke zlepšení torzní tuhostí až o 29,5 procenta. To se pozitivně projeví nejen na bezpečnosti, ale také na jízdních vlastnostech. Ty budou z velké části závislé na pohonných jednotkách, které jsou celkem dvě. Atmosférický dvoulitr, pracující v Atkinsonově cyklu, produkuje 149 koní při 6200 ot./min a 179 Nm při 4500 ot./min, přeplňovaná čtrnáctistovka GDI má 130 koní při 5500 ot./min a 211 Nm mezi 1400 - 3700 ot./min. Zatímco prvně jmenovaný motor má šestistupňový manuál nebo nový šestistupňový automat, čtrnáctistovka je dostupná se sedmistupňovým dvouspojkovým automatem.
Bezpečnost má na starosti sedmička airbagů, kontrola stability a trakce, systém nouzového brzdění s detekcí chodců, udržování v jízdním pruhu nebo sledování mrtvého úhlu. Užitečná je rovněž aplikace Blue Link, přes níž jde například nastavit klimatizaci nebo najít auto na velkém parkovišti skrze chytrý telefon.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?