Vůz americké značky, vyráběný na evropském kontinentě, je prvním z řady navazujících hybridů
Ford Focus Electric je předzvěstí „zelených“ zítřků pod taktovkou amerického Fordu. Novinka by se měla dostat na náš trh v srpnu. Další rok se přidají plug-in hybrid C-Max Energi, nedlouho poté pak Mondeo Hybrid.
Pohonný čistě elektrický agregát nabídne výkon 105 kW, maximální rychlost omezenou na 136 km/hod, nulové provozní emise a akční rádius 100, resp. 150 km dle použitého zdroje. Až z 95% brzděním dobíjené Lithium-iontové baterie pojmou patřičný prostor pod kapotou vozu, značný vliv mají i v oblasti hmotnostních specifikací. Jejich výdrž je odvislá od zdolávaného terénu, jízdního stylu řidiče, užívání elektronikou poháněných příslušenství vozu.
Zajímavostí jsou nové systémy BrakeCoach a SmartGaude. Prvně jmenovaný souvisí s brzdami. Program učí jezdce lehkému, pomalému brzdění, díky kterému se do článků dostane větší množství energie. Systém SmartGuide udává řidiči aktuální informace o dojezdové vzdálenosti, ovlivňováno zbylou článkovou energií, stylem řidiče atd.
Cena vozu Electric nebyla dosud stanovena. Během dvou měsíců budeme vědět víc.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?