Toto prestižní ocenění, které uděluje časopis „Engine Technology International“, opět získal v kategorii motorů o objemu 1,4 – 1,8 l benzínový čtyřválec o objemu 1,6 litru s přímým vstřikováním a turbodmychadlem, který byl vyvinut ve spolupráci skupin PSA Peugeot Citroën a BMW Group.
Cena je určena konkrétně pro verzi 200 k, kterou jsou vybaveny modely Peugeot RCZ, 308 CC a 308 GTi a Citroën DS4 a DS5. Motor nabízí výkon 147 kW a točivý moment 275 Nm. Emise CO2 činí u vozů Peugeot RCZ a Citroën DS5 115 g/km.
Benzínový motor 1,6 l Turbo je nejsilnějším z řady motorů o objemu 1,4 l a 1,6 l o výkonech 95 – 200 k. Tato kategorie motorů využívá nejmodernější technologické novinky: přímé vstřikování u verze s turbodmychadlem, proměnlivý zdvih válců, olejové čerpadlo s řízeným průtokem a vodní pumpu pracující jen v nezbytných případech. Výsledkem je úspora paliva a emisí oproti předchozí generaci o přibližně 10 %.
Benzínovými motory o obsahu 1,6 a 1,4 l je vybaveno téměř 75 % všech vozů Peugeot a Citroën. Motor 1,6 l se používá především u vozů Peugeot 308, 3008, 5008, 508 a Citroën C3, C3 Picasso, C4, C4 Picasso a C5, DS3, DS4 a DS5.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?