Německá společnost Vay se stala první firmou, která dostala možnost nasadit na veřejné silnice v Evropě vozidlo bez řidiče uvnitř. Firma nabízí tzv. teledriving, což znamená, že vůz je dálkově ovládán lidmi z řídících stanic vzdálených několik kilometrů. Je to mezikrok k plné autonomii, uvedla podle ČTK agentura Bloomberg.
Firma získala povolení od města Hamburk jezdit na předem určených trasách. Společnost technologii testovala v upravených elektromobilech Kia více než tři roky.
"Nyní budeme pracovat s úřady na dalších krocích, abychom mohli nabídnout tuto službu externistům," uvedl generální ředitel firmy Vay Thomas von der Ohe, který dříve pracoval ve firmě zaměřené na samořízené vozy Zoox. "Měli bychom mluvit o měsících, ne o letech," dodal.
Služba Vay spočívá v tom, že vzdálený řidič, označovaný jako teledriver, dopraví elektromobil k zákazníkovi. Ten nastoupí a sám se odveze do požadovaného cíle. Teledriver pak vozidlo převezme a dopraví jej k dalšímu zákazníkovi.
Startup Vay získal od investorů na rozvoj své technologie zhruba 100 milionů USD (2,2 miliardy Kč). Mezi jeho investory jsou bývalý finanční ředitel Googlu Patrick Pichette, firma Kinnevik a společnost rizikového kapitálu Atomico.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?