Zcela výjimečný hyperprostor vznikl jako homologační série pro závodní vůz. S cenou 1 547 620 dolarů (dle tehdejšího kurzu přibližně 49,5 milionu Kč) se zapsal do Guinessovy knihy rekordů jako nejdražší tovární vůz světa.
Světlo světa spatřilo celkem 30 exemplářů Mercedes-Benz CLK GTR. 2 prototypy, 20 kupé, 6 roadsterů a 2 ještě velkolepější verze CLK GTR Super Sport. Zatímco většina kupé je ve stříbrné, exemplář s číslem 19 dostal tmavě modrou barvu a 20 černou. Vůz s pořadovým číslem 17 vznikl v červené barvě, ale poté byl přestříkán na stříbrnou.
Silniční "závoďák" je dlouhý 4 854 mm, široký 1 951 mm a vysoký pouze 1 102 mm. Za sedadly řidiče a spolujezdce našla své místo atmosférická V12ka. Jedná se o upravený motor známý z vrcholných modelů Mercedesů té doby. U AMG na něm dost zapracovali. Obsah se zvýšil na 6,9 litrů a výkon poskočil z původních 290 kW (394 koní) až na 450 kW (612 koní). Točivý moment vrcholil působivými 775 N.m. To stačilo 1 440 kg vážícímu vozu k akceleraci z 0 na 100 km/h v čase 3,7 s, z 0 na 160 km/h jste zrychlili za 6,5 a maximální rychlost byla 344 km/h. Tato čísla působí impozantně i v dnešní době, natož pak před 20ti lety.
Komu bylo 612 koní a maximální rychlost 344 km/h málo, mohl sáhnout po jednom ze dvou exemplářů ještě extrémnější verze CLK GTR Super Sport. Zde se objevil motor se zvětšeným objemem až na 7,3 litrů. Jestli je Vám V12 o objemu 7,3 litru od Mercedesu povědomá, tak máte pravdu. Tato pohonná jednotka se objevila v modelu Mercedes Benz SLK 7,3 AMG, ale hlavně sloužila pro pohon další legendy na čtyřech kolech. Byla jím velkolepá Zonda od společnosti Pagani. V Mercedesu CLK GTR Super Sport dosahoval její výkon 488 kW (664 koní). Jelikož vznikly pouze dva exempláře, tak o jízdních výkonech neexistují téměř žádné informace. Mezi zasvěcenými se hovoří o maximální dosažené rychlosti 373 km/h, což je téměř na dostřel dalšímu soudobému hypersportu McLaren F1 s jeho maximem 386 km/h.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.