GP BRAZÍLIE: Strhující bitva o třetí místo, vítězný Verstappen opět na pohodu

Robert RoBertino Pavelka, 5. listopadu 2023, 20:35 Google+

Ještě nedávno GP Brazílie, nyní už počtvrté oficiálně GP São Paulo, znamenala pro mnoho pilotů hořké a nenaplněné ambice. Rozhodně však nenudila až do posledních možných chvil. Ostatně, vzpomenete si, kdy naposledy v boji o stupně vítězů dělilo dva vozy 0,053 vteřiny?

Počet komentářů:  6 komentářů (Poslední 07.11. 08:29) Napište svůj názor
Sergio Pérez přišel o stupně vítězů absolutně niterným rozdílem

Sergio Pérez přišel o stupně vítězů absolutně niterným rozdílem | foto: Red Bull Content Pool

Ačkoliv se predikovalo chladnější počasí, nakonec povětrnostní podmínky byly prakticky shodné se včerejším sprintem - diváci se vyhřívali na sluníčku ve dvaceti stupních, teplota trati kolísala od 45 do 50°C. Na startu to bylo podobné i s volbou pneumatik, ba ještě o něco výraznější, protože středně tvrdou směs zvolil jediný Logan Sargeant, jinak všichni měli měkké pneumatiky.

První drama nastalo ještě předtím, než se rozsvítila světla na startovní rovince. Charles Leclerc vyputoval v zahřívacím kole z trati v zatáčce 8. Jestliže se ještě chvíli zdálo, že vůz rozjede, jeho hlášení o problémech s hydraulikou či brzdami záhy jakékoli naděje monackému pilotovi sebralo. Ferrari nastoupovalo do závodu podobně jako v Kataru pouze s jedním autem.

Další vzrušení přinesl start - ve středu pole se Magnussen dostal zleva před Hülkenberga, jehož ovšem v téže chvíli zdolával po druhé straně Albon. Ačkoliv se Nico pokusil přibrzdit a ze sevření uniknout, došlo ke kontaktu s Williamsem, ten se stočil doleva a trefil přídí pravé zadní Magnussenovo kolo. Svlečený plášť ze zadní pneumatiky Albonova vozu se dostal pod Hülkenbergův Haas a vystřelil do vzduchu - naplno trefil Ricciardův zadní spoiler. Vpředu při nepřehledné situaci se stal dalším postiženým Piastri, rovněž v oblasti zadního spoileru, do nějž narazil rotující Magnussen. Na trať byl vyslán Safety car, Oscar s Danielem zamířili do boxů, ale už v nájezdu do 3. kola byly vyvěšeny červené vlajky. První fáze Grand Prix skončila po čtyřech minutách.

Restart byl naplánován na 18:31 našeho času a mechanici McLarenu resp. AlphaTauri sice odvedli neuvěřitelnou práci, když poškozené vozy dokázali opravit, ale právě kvůli onomu zajetí do boxů byli Piastri s Ricciardem o kolo zpět. Na startovním roštu se tedy seřadilo sedmnáct vozů v pořadí Verstappen, Norris, Hamilton, Alonso, Stroll, Russell, Pérez, Sainz jr., Ocon, Cunoda, Gasly, Bottas, Zhou, Sargeant, Hülkenberg, Piastri a Ricciardo a vyrazili ke zbývajícím 66 kolům.

Ve vedení se v podstatě nestalo nic zásadního, pouze docela malé vyrušení Verstappena z klidu vyzkoušel na rovince mezi Curva do Sol a Subbida do Lago v 8. kole Norris, kdy naznačil útok na vedoucí pozici, ale už na konci kola měl Holanďan náskok 1,3 vteřiny. Bravurně zvládl zastávky ve 28. a 57. kole (žlutá a zpět červená směs) a jediné, co ho mohlo mrzet, byl ztracený prémiový bodík za nejrychlejší kolo, což bylo jisté zadostiučinění pro Norrise. Verstappen tak pokořil hranici 500 získaných bodů.

O Norrisovi už byla řeč, třetí místo podstatnou část závodu obhajoval Alonso. Protože Mercedesy nejenže nebyly dost rychlé, ale jejich piloti se trápili i s pneumatikami, zdolal Fernando Hamiltona ve 4. kole a zdálo se, že ho čeká poklidná jízda. Byl tu ale ještě ambiciózní Sergio Pérez. Ten se postupně posunoval také a postupně za ním zůstávali Russell (14. kolo) a Hamilton (18.), poté následovala první zastávka (21.), zatímco Alonso stavěl o pět kol později. Ve 35. kole už byl Mexičan vteřinu za Španělem, ale pak jakoby ztratil rytmus nebo se na středně tvrdé směsi přestal dobře cítit, rozdíl narostl na tři vteřiny. Druhou zastávku absolvoval Checo ve 47. kole a Fernando hned v následujícím okruhu - na nejměkčí směsi se Sergio v 54. kole dotáhl na Aston Martin a následovala lavina útoků, které ovšem Alonso celkem spolehlivě odrážel. Velké finále nastalo v předposledním kole, kdy Pérez na cílové rovince konečně posunul svůj vůz před zelený monopost a uhájil pozici i na následné rovince. Alonso si však svůj velký útok připravil právě tam o kolo později, ačkoliv se Pérez snažil bránit zaujetím defenzivní stopy na vnitřní straně, nejzkušenější pilot startovního pole uspěl. Poslední možnou šanci už Mexičan nevyužil, takřka "mrtvý závod" rozhodla polovina desetiny vteřiny.

Hamilton i Russell se trápili, George neustále lkal nad absencí týmové spolupráce, postupně se však propadali stále více dozadu. Russell nakonec dostal v 58. kole pokyn, aby svůj vůz odstavil. Hamilton musel shltnout nepříjemné pilulky v podobě pádu až na osmé místo - protrápil se k výsledku, který mu titul vicemistra notně vzdálil.

Sainz jr. se dokázal držet na sedmém osmém místě a dělal vše pro to, aby získal Ferrari alespoň nějaký bod. Kupodivu nestačil ani na Strolla, jenž mu při druhém pit-stopu v 54. kole nabídl velkou šanci, když mu mechanici nedokázali včas vyměnit pravou přední pneumatiku. Jenže v poklidu se Kanaďan opět dokázal utrhnout, Španěl navíc v závěru hlásil potíže s páčkou podřazování, ale vůz do cíle dovezl.

Sympatický závod jely francouzské Alpiny a na rozdíl od Mercedesu tady zafungovala týmová režie na jedničku - rychlejší Gasly dostal ve 49. kole volno od Ocona a vzápětí dotáhl a předjel Hamiltona. I Ocon se dočkal bodů, stejně jako Cunoda využil stoupající formy AlphaTauri a po soubojích s Bottasem zapsal do kasičky italského týmu další body. Alfa Romeo byla jediným týmem, jenž musel během závodu oba vozy z trati stáhnout, což zejména u Bottase byla škoda, protože se pohyboval na hranici bodovaných příček.

Čeká nás tedy krátká přestávka, lze říci, že šampionát už dozná změn jenom v nižších patrech klasifikace, ale čeká nás ještě návrat do města hazardu - v Las Vegas se naposledy jelo v roce 1982.

Pirelli   1:12,486

Diskuze: GP BRAZÍLIE: Strhující bitva o třetí místo, vítězný Verstappen opět na pohodu

Počet komentářů: 6, poslední 07.11.2023 08:29 Vložte komentář