Konsorcium vedené Fordem vyvíjí inovativní prediktivní nástroj, který by mohl zvýšit bezpečnost a plynulost silničního provozu zejména ve městech. Pracuje s údaji získávanými z automobilů a z prvků silniční infrastruktury vybavených online připojením.
Každý rok zahyne na silnicích celého světa 1,3 milionu lidí – to znamená přibližně 3700 denně. Dopravní nehody představují celosvětově osmou nejčastější příčinu úmrtí. Nový nástroj Fordu usiluje na základě údajů z online automobilů, z inteligentních prvků dopravní infrastruktury i místních úřadů o předvídání pravděpodobných míst dopravních nehod i jejich primárních příčin. Úřady mohou na základě těchto informací přijmout preventivní opatření a upravit nejvíce rizikové lokality.
„Již brzy bude každý nový vůz permanentně online a my v tom spatřujeme příležitost k výraznému snížení počtu dopravních nehod i jejich obětí,“ řekl Jon Scott, vedoucí projektu City Insights ve Fordu.
Ford na projektu spolupracuje s okresním úřadem hrabství Oxfordshire, firmou Vivacity Labs, s předními akademiky z univerzity v Loughborough a rovněž s londýnskou městskou organizací Transport for London. Cílem je vyvinout řešení prospěšné pro úřady i veřejnost po celém světě.
Bezpečnost díky datům
Ford již má za sebou rozsáhlý výzkum potenciálních bezpečnostních přínosů prediktivní analytiky a vozidel vybavených stálým připojením k internetu. V létě spouští v Oxfordshiru a v Londýně nový 18měsíční projekt, do nějž se zapojí až 700 osobních a užitkových automobilů.
V průběhu projektu budou analyzovány podrobné telematické údaje z této flotily (mimo jiné používání brzdového a plynového pedálu či úhel natočení volantu) a také data z až 25 inteligentních senzorů, sloužících k zaznamenávání a vyhodnocování silničního provozu.
Senzory od společnosti Vivacity Labs, která se specializuje na umělou inteligenci, rozpoznávají pomocí algoritmů strojového učení situace, při nichž téměř došlo k dopravní nehodě. Dokážou analyzovat pohybové vzorce zranitelných účastníků silničního provozu i automobilů bez online připojení. Veškerá data ze senzorů jsou anonymizována a videozáznamy se likvidují přímo u zdroje. Vyšší bezpečnost provozu tudíž v tomto případě není vykoupena narušením soukromí.
Analýzu dat z celého projektu povede Středisko výzkumu bezpečnosti silničního provozu při univerzitě v Loughborough, zatímco okresní úřad hrabství Oxfordshire se zaměří na praktické využití výsledků výzkumu v zájmu zvýšení bezpečnosti provozu.
Jízdní zkoušky online automobilů
Projekt navazuje na dva úspěšné experimenty z Londýna, při nichž analytikové a datoví vědci z Ford Mobility identifikovali nebezpečná místa a dali místním úřadům konkrétní podněty ke zlepšení na základě rozboru více než milionu mil (přibližně 1,6 milionu km) najetých automobily vybavenými permanentním online připojením.
Doporučení sahala od instalace kamer, zaznamenávajících průjezdy na červenou, přes prosekání vegetace bránící ve výhledu či změnu umístění dopravního značení až po úpravu povrchu vozovky.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?