Rychlostní rekord, kterého dosáhlo v minulém týdnu Bugatti Chiron, vlastně žádným rekordem není - rychlosti 490 km/h bylo dosaženo pouze v jednom směru. Také se spekuluje o uváděném výkonu, ten musel být podle odborníků výrazně vyšší. Do toho ještě Bugatti začíná tvrdit, že v jiných podmínkách by vůz dosáhl ještě vyšší rychlosti.
Bugatti je kritizováno za rozsáhlé úpravy vozu, od běžného Chironu se liší poměrně výrazně. Nyní se však objevila zpráva, že se jedná o předprodukční prototyp nového výkonnějšího derivátu Chironu. Možná se tedy dočkáme limitované série tohoto vozu. Detaily o tom, kdy se jej dočkáme, však nebyly zveřejněny.
S úpravami "rekordního" Chironu pomohli italští experti z firmy Dallara Automobili, kteří vyrábí podvozkové komponenty pro závodní vozy. Chiron byl prodloužen o 25 cm, zadní spoiler byl odstraněn a také bylo přepracováno výfukové potrubí s cílem snížení odporu vzduchu. Upravené aktivní zavěšení je ovládáno systémem, který laserem kontroluje světlou výšku.
Použitý motor má původ v konceptu Centodieci a disponuje výkonem 1600 koní. Podle Johna Hennesseyho, který si také dělal zálusk na metu 300 mil za hodinu, je toto číslo nepravděpodobné a reálný výkon se blíží dvěma tisícům koní. U předchůdce Chironu - Bugatti Veyron - bylo potřeba dalších 200 koní u verze Super Sport pro zvýšení maximální rychlosti o pouhých 23 km/h. Je však pravdou, že Chironu pomohly aerodynamické úpravy a výkon motoru nebylo nutné tolik zvyšovat.
Bugatti se také dušovalo, že se dále nehodlá účastni honby za nejvyšší rychlostí. Vypadalo to tedy, že 490 km/h už Chiron nepřekoná. Podle zdrojů z automobilky je však upravený Chiron schopen ještě vyšší rychlosti. Testovací trať Ehra-Lessien je umístěna v nadmořské výšce 50 m n.m, což znamená relativně vysoký odpor vzduchu oproti místu s vyšší nadmořskou výškou a tím pádem nižší hustotou vzduchu. V Nevadě na silnici 160, kde se konala rekordní jízda Koenigseggu Agera RS, by byl upravený Chiron schopen dosáhnout rychlosti až 515 km/h. Tak si počkejme, kdo tedy nakonec metu 500 km/h pokoří.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.