Automobilka Zastava, s jejímiž vozy se mohli setkávat i českoslovenští řidiči, už 11 let neexistuje. I tak je ale nyní možné koupit si elektromobil právě s touto značkou na přídi. Moderní techniku však dostanete ve více než 60 let starém kabátě.
Zastava 750 byla licenční variantou Fiatu 600, avšak s několika úpravami. Původní Zastava 600, vyráběná od roku 1955, dostala v 60. letech silnější motor o objemu 767 ccm a díky tomu i nové jméno, Zastava 750. Oproti původnímu Fiatu byla jugoslávská verze také o 85 mm delší. Malinký čtyřválec produkoval jen 25 koní výkonu ve standardní verzi, silnější 750 SE nabídla celých 30 koní. V roce 1980 přišla další modernizace, při které vůz dostal motor o objemu 843 ccm a nové jméno, Zastava 850. Produkce minivozu byla ukončena až v roce 1985, 16 let po konci původního Fiatu.
V posledních letech Zastava 750 a její další verze opět získávají na Balkáně na popularitě, tentokrát jako youngtimery, podobně jako tomu je se Škodovkami v Česku. Vznikají proto i firmy, které jsou zaměřené na renovace těchto aut. Jednou z nich je i makedonská BB Classic Cars, která se zaměřuje i na stavbu replik Abarth. Její nejnovější projekt je však na Balkán velmi netradiční, staré Zastavy totiž vybavuje elektrickými motory.
Renovované Zastavy v dílně ve Skopje, hlavním městě Severní Makedonie, dostávají elektrické motory od německé firmy Kessler, které se vyrábějí přímo v Severní Makedonii. Jmenovitý výkon těchto motorů je 20 kW, maximální 22 kW a točivý moment 75 Nm, tedy údaje o trochu lepší než u původního čtyřválce. Díky tomu elektrická Zastava nabídne dynamičtější jízdní vlastnosti než ta původní, maximální rychlost je však elektronicky omezena na 120 km/h.
Baterie LiFePo má docela malou kapacitu, jen 10,2 kWh, avšak vystačí malému vozítku na asi 150 kilometrů dojezdu. Pro srovnání, moderní Fiat 500e udává dojezd mezi 130 - 160 kilometry. Dobíjení Zastavy trvá 3 hodiny z normální domácí zásuvky a jen 15 minut při použití rapidního nabíjení, Zastava je vybavena konektorem Mennekes. Podle úpravce navíc v Makedonii nabití celé baterie vyjde jen na asi 1 Euro, což je určitě lepší cena než za benzín na 150 kilometrů.
Elektrickou Zastavu 750 nabízí BB Classic Cars za cenu kolem 20 tisíc Eur a zaměřuje se hlavně na zákazníky ze zahraničí. Pro srovnání, cena elektrického VW e-UP! je v Severní Makedonii kolem 25 tisíc Eur.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.