Jak upozornil web The Drive, společnost Netquote, která se zabývá nabídkami pojištění, se rozhodla uskutečnit poměrně neobvyklý výzkum (ne)čistoty automobilů přepravních služeb. Odebrala proto vzorky ze tří vozidel taxi-služby, tří vozů z půjčovny a také ze tří vozů společností nabízejících „sdílenou přepravu." Jména společností, jejichž vozidla byla testována, výzkum bohužel neuvádí. Společnosti Uber a Lyft uvádíme pouze jako příklad, neboť se jedná o nejznámější subjekty provozující tento typ přepravy.
Účelem výzkumu bylo porovnat průměrné množství bakterií ve vozidlech různých služeb, přičemž zásadním parametrem byly buď tzv. „jednotky formující kolonie" (CFU), nebo množství reprodukujících se mikroorganismů na 6,5 centimetrech čtverečních interiéru vozidla. A výsledky byly poměrně zarážející.
V průměrném voze taxi-služby bylo odhaleno 27 593 CFU, což sice může znít jako vysoké číslo, ovšem nenechte se mýlit. Jak dodává web The Drive, uvnitř průměrného kávovaru je prý až 32 653 CFU. O skutečném významu této hodnoty však vypovídá až srovnání s průměrným vozem z půjčovny.
U automobilů z půjčovny totiž výzkum zaznamenal v průměru 2 005 510 CFU, což znamená až 72.5-krát více, než u vozidel taxislužby. Vůbec nejhorší výsledek však přinesl průzkum vozidel nabízejících tzv. spolujízdu, ve kterých bylo zjištěno v průměru 6 055 963 CFU. Tedy třikrát více, než u půjčovaných automobilů.
Srovnání se záchodovým prkénkem, na kterém se obvykle vyskytuje okolo 172 CFU, je jen orientační. Již dříve se totiž objevila řada výzkumů, podle kterých je podstatně více bakterií i na volantu našich osobních automobilů. Rozdíl oproti záchodovému prkénku a výsledkům zkoumaných vozidel je však přesto zarážející.
Místa s nejvyšším počtem bakterií se lišila v závislosti na automobilu dané služby, přesto lze obecně říci, že k místům s nejvyšším výskytem patří ovládání pro stahování oken, volant, řadící páka nebo bezpečnostní pásy.
Zajímavá je také skladba baterií, neboť největší množství „nemoci-způsobujících" bakterií bylo podle výzkumu objeveno v automobilech z půjčoven, následovaly vozy taxi a až na posledním místě byly vozy nabízející „spolujízdu". Vzhledem k obrovskému rozdílu v množství bakterií je však údajně stále větší pravděpodobnost, že se nakazíte ve vozech nabízejících spolujízdu, než ve vozech z půjčoven. Oproti vozidlům taxi-služeb je pak rozdíl až 230-násobný.
Testovaný vzorek vozidel je však poměrně malý a navíc byl výzkum realizován v zahraničí, takže bychom rozhodně nebrali jeho výsledky zas tak dramaticky. Minimálně v zahraničí však tento obrovský rozdíl ukazuje na fakt, že zatímco řidiči taxislužeb jsou vázáni jistými pravidly pro výkon svého povolání, například u řidičů pracujících pro společnosti zprostředkovávající spolujízdu však záleží jen na jejich vlastní svědomitosti.