5 zásadních chyb českých řidičů

AutoRoad.cz, 19. března 2019, 16:18 Google+

PR článek - Patříte mezi řidiče, kteří nemají na silnici žádný problém, nebo se (možná trochu nevědomky) dopouštíte některé z chyb, kterými jsou čeští řidiči proslavení? Pročtěte si pozorně následující řádky a zjistíte, jak na tom jste.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
5 zásadních chyb českých řidičů

5 zásadních chyb českých řidičů | foto: ING

Sdílejte článek

1. Zip není jen součástí oblečení

Tenhle zjednodušený název, nahrazující správný (ale poněkud kostrbatý) termín zdrhovadlo se vžil v češtině už dávno, ovšem mnoha motoristům stále nic neříká, jakmile se týká silničního provozu. Určitě jste už zažili situaci, kdy v místě zúžení komunikace ze dvou pruhů do jednoho dochází ke zmatenému a občas i odřenými plechy zavánějícímu řazení vozidel za sebou. Přitom je princip tak jednoduchý - stejně jako skutečného zipu. Vozy v přiřazovacím pruhu by měly dojet až na konec úseku, před zúžením použít směrovku a zařadit se mezi vozy v přímém pruhu systémem jeden z přímého pruhu a jeden z přiřazujícího. Body se za to ale neberou, takže řidiči se občas chovají dost nevychovaně.

2. Platíme zbytečně moc za povinné ručení

Povinné ručení je vyžadováno zákonem, ovšem výběr pojišťovny už je na vás, coby majiteli vozidla. Slouží k tomu, abyste byli v případě nehody schopni pokrýt vzniklé škody na majetku i zdraví ostatních osob. Kolik za povinné ručení zaplatíte, záleží na tom, co od pojistky v případě plnění očekáváte, ovšem stejné podmínky (a někdy i výhodnější) můžete získat často u jiné pojišťovny, je tedy třeba trochu hledat. Najít nejlevnější povinné ručení na trhu není až takový problém.

Nemusíte obíhat pobočky a studovat stoh materiálů, žijeme v době internetu, takže výběr lze urychlit a zjednodušit pomocí online srovnávače. Cenu pojistky samozřejmě ovlivní technické parametry vozu, účel používání a požadavek na výši pojistného plnění. I tak se ale často vyplatí nezůstávat bez prověření ostatních nabídek u stejné pojišťovny, objevují se nové a nabízejí často za stejné peníze víc nebo shodné plnění a podmínky za podstatně nižší částku.

3. Směrovky nejsou na autě jen pro parádu

Řidiči jim běžně říkají blinkry a dobře vědí, k čemu slouží. Ovšem druhá věc je, že mnozí jejich používání prostě ignorují, čímž ostatním účastníkům silničního provozu mnohdy přivodí těžké chvíle a současně ohrožují i sebe. Dát včas vědět o zamýšlené změně směru, to je něco, co byste neměli v žádném případě podceňovat. Umožníte tak totiž i ostatním řidičům s předstihem předvídat vaše konání a přizpůsobit se mu.

4. Jízda v levém pruhu

Pro silniční provoz platí, že v pravém pruhu se jezdí pomaleji, v levém rychleji. Levý by měl sloužit hlavně pro předjíždění, další jízdou v něm můžete totiž blokovat řidiče, kteří jedou za vámi a chtějí jet rychleji. Berte ohledy na ostatní tak, jak byste chtěli, aby byli oni ohleduplní vůči vám!

5. Telefonování za volantem

Pokud nemáte instalováno zařízení handsfree, nesmíte za jízdy jako řidiči telefonovat. Jistě, máte dojem, že to s mobilem v ruce zvládnete, ale není to pokaždé pravda, ohrožujete ostatní a vystavujete se i postihu ze strany policie v podobě ztráty dvou bodů a finančního postihu. Raději tedy zastavte u krajnice a potom si hovor vyřiďte.

Vytisknout

Diskuze: 5 zásadních chyb českých řidičů

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Subaru Outback

TEST Subaru Outback Geyser – unikátní kříženec kombíku, offroadu a prémiovky

Citroen C5X plug-in hybrid

DLOUHODOBÝ TEST: Citroen C5 X Plug-in Hybrid – co vše budeme testovat a zkoumat?

Škoda Kamiq Monte Carlo

TEST: Škoda Kamiq 1,0 TSI DSG Monte Carlo – definice ideálního stylového crossoveru?

Škoda Superb Combi IV

TEST Škoda Superb IV 2,0 TDI 110 kW L&K – nový manažerský ideál přijíždí!

subaru brz

TEST Subaru BRZ Limited AT – je lepší volbou automat či manuál?

EcoWheel Squer mini

TEST EcoWheel Squer mini – celoroční alternativa ke skútru, která zaparkuje všude

Subaru Crosstrek

TEST Subaru Crosstrek e-BOXER Executive – sen každého chalupáře či správce lesů?

Amarok

TEST Volkswagen Amarok Aventura – lepší i levnější, než první generace, bravo!

Subaru Forester

OFF ROAD TEST: Subaru Forester – jak zvládá náročný terén ?

Peugeot 508

TEST Peugeot 508 GT Plug-in Hybrid 225 – jeden z nejlepších liftbacků na trhu?

Cupra Formentor VZ

TEST: Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310k – sportovní SUV, které dá stovku pod 5 vteřin

Ilustrační foto

Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

reklama

Doporučujeme

Tesla Model 3

Tesla opět navýšila výkon a dojezd svých modelů. Zdarma a bezdrátově

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud