Maďarští technici se rozhodli zmapovat úbytky výkonu všech důležitých strojů bývalého východního bloku. Prozatím nejlépe se prezentoval vysmívaný Trabant 601, kterému byl po dekádách provozu naměřen naopak vyšší výkon. Jak dopadl další dvoutaktní zázrak ze stejné země?
Wartburg 353 se začal ve východoněmecké továrně vyrábět už v roce 1966, pod moderní hranatou karosérií se však ukrývala upravená technika předchozího modelu 311, který se na trh dostal už o deset let dříve. Stejně jako další komunistické vozy i Wartburg 353 čekala velmi dlouhá kariéra, dvoutaktní model se přestal vyrábět až v roce 1988, kdy se do stejné karosérie začal montovat čtyřválec z VW Polo. Poslední hranatý Wartburg tak z továrny vyjel až na jaře 1991.
Stejně jako první Wartburg i nová 353 dostala vodou chlazený dvoutaktní tříválec, s objemem 993 ccm a výkonem 50 koní a 100 Nm. Ten svůj původ datuje ještě do období před druhou světovou válkou, kdy jej začala vyvýjet automobilka DKW. Na svou dobu a na zvolený typ pohonu tedy docela slušná čísla, nový Wartburg proto nabídl o trošku zábavnější jízdní vlastnosti než mnohá konkurence, s maximální rychlostí 130 km/h a zrychlení z nuly na sto za 13,2 sekundy. Popularitu si ale získal také díky velmi slušné nabídce místa a pohodlnému podvozku.
Bílý Wartburg 353 W Deluxe maďarského majitele je z roku 1983 a má najeto jen 115 tisíc kilometrů. Rok výroby znamená, že tento kousek už je vybaven modernějším karburátorem Jikov a také lepšími brzdami. Už na pohled je jasné, že jde o velmi udržovaný kousek, který si jeho majitel mladý drží jako veterána. Vůz také nikdy nebyl renovován, je ve zcela původním stavu a dle nálepky na zadním okně může jít o kus původně prodaný přímo ve Východním Německu.
Vzhledem k tomu, co předvedl na motorové brzdě Trabant 601, který všechny přítomné překvapil navýšením výkonu, byla očekávání pro další dvoutakt vysoká. 35 let starý stroj s pohonem předních kol a čtyřstupňovou převodovkou se na brzdě nakonec také docela předvedl, po několika měřeních se totiž na displeji ukázala výsledná hodnota 50 koní. Ani dekády provozu tak malému tříválci neubrali na síle, o něco menší je však točivý moment, který se zobrazil jako 92 Nm /3045 ot/min. Opět jde tedy o skvělý výsedek, zejména ve srovnání s testy ukrajinského Záporožce nebo československé Škodovky.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.