Maďarští technici se rozhodli zmapovat úbytky výkonu všech důležitých strojů bývalého východního bloku. Prozatím nejlépe se prezentoval vysmívaný Trabant 601, kterému byl po dekádách provozu naměřen naopak vyšší výkon. Jak dopadl další dvoutaktní zázrak ze stejné země?
Wartburg 353 se začal ve východoněmecké továrně vyrábět už v roce 1966, pod moderní hranatou karosérií se však ukrývala upravená technika předchozího modelu 311, který se na trh dostal už o deset let dříve. Stejně jako další komunistické vozy i Wartburg 353 čekala velmi dlouhá kariéra, dvoutaktní model se přestal vyrábět až v roce 1988, kdy se do stejné karosérie začal montovat čtyřválec z VW Polo. Poslední hranatý Wartburg tak z továrny vyjel až na jaře 1991.
Stejně jako první Wartburg i nová 353 dostala vodou chlazený dvoutaktní tříválec, s objemem 993 ccm a výkonem 50 koní a 100 Nm. Ten svůj původ datuje ještě do období před druhou světovou válkou, kdy jej začala vyvýjet automobilka DKW. Na svou dobu a na zvolený typ pohonu tedy docela slušná čísla, nový Wartburg proto nabídl o trošku zábavnější jízdní vlastnosti než mnohá konkurence, s maximální rychlostí 130 km/h a zrychlení z nuly na sto za 13,2 sekundy. Popularitu si ale získal také díky velmi slušné nabídce místa a pohodlnému podvozku.
Bílý Wartburg 353 W Deluxe maďarského majitele je z roku 1983 a má najeto jen 115 tisíc kilometrů. Rok výroby znamená, že tento kousek už je vybaven modernějším karburátorem Jikov a také lepšími brzdami. Už na pohled je jasné, že jde o velmi udržovaný kousek, který si jeho majitel mladý drží jako veterána. Vůz také nikdy nebyl renovován, je ve zcela původním stavu a dle nálepky na zadním okně může jít o kus původně prodaný přímo ve Východním Německu.
Vzhledem k tomu, co předvedl na motorové brzdě Trabant 601, který všechny přítomné překvapil navýšením výkonu, byla očekávání pro další dvoutakt vysoká. 35 let starý stroj s pohonem předních kol a čtyřstupňovou převodovkou se na brzdě nakonec také docela předvedl, po několika měřeních se totiž na displeji ukázala výsledná hodnota 50 koní. Ani dekády provozu tak malému tříválci neubrali na síle, o něco menší je však točivý moment, který se zobrazil jako 92 Nm /3045 ot/min. Opět jde tedy o skvělý výsedek, zejména ve srovnání s testy ukrajinského Záporožce nebo československé Škodovky.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?