Řada lidí si stále myslí, že nevolnosti během cestování jsou způsobeny od žaludku. Pravdou však je, že kinetózu způsobuje neschopnost mozku přijímat dvojici rozdílných vjemů, které k němu proudí z očí a sluchu. Pokud totiž cestujeme v autě, vlakem či na lodi, centrum stability v uchu předává mozku signál, že je tělo v pohybu. Pokud se však náš zrak zaměří na pevný bod, který se nepochybuje (kniha, mobil, sedačka před námi), mozek začne být zmatený a tělo se začne bránit právě nevolnostmi.
Citroen však přišel s opatřením, které by mělo těmto potížím předcházet a usnadnit tak cestování až pro 30 milionů Evropanů, kteří touto nemocí podle webu Motor 1 trpí. Onen spásný vynález dostal jméno Seetroën a de facto se jedná o poněkud atypické brýle, které vám však zrak nezlepší.
Brýle jsou vybaveny čtyřmi kruhy, z nichž dva jsou přímo před očima a dva po stranách. V kruzích je pak nalitá modrá tekutina, která očím vytváří umělý horizont, pokud se tedy hlava hýbe spolu s autem, pohybuje se i tekutina v brýlích. Mozek tak dostává informace o pohybu i z očí, čímž se v něm informace synchronizují s informacemi z vnitřního ucha.
Brýle by si měl člověk nasadit v momentě, kdy začne pociťovat první příznaky kinetózy. Po 12 až 15 minutách s nasazenými brýlemi by se měl mozek znovu synchronizovat a poté mohou být brýle znovu odloženy. Pro pocit jistoty si je ale můžete nechat i po celou cestu, neboť se mohou nosit i spolu s brýlemi dioptrickými. Brýle jsou určeny i pro děti starší 10 let a jejich účinnost by měla dosahovat ohromujících 95 % .
Za designem brýlí stojí designové studio 5.5 sídlící v Paříži, které se tvarově snažilo přiblížit vozům značky Citroen. Samotná technologie pochází z dílny start-up společnosti Boarding Ring, která sídlí ve Var, na jihu Francie.
V má brýle v nabídce francouzský obchod Citroën Lifestyle Boutique, kde vychází cena na 99 Euro + poštovné. Tedy cca 2 560 Kč + poštovné. Zda se objeví brýle i na našem trhu zatím bohužel nevíme.