Němečtí úředníci by již brzy mohli rozhodnout o výrazném navýšení pokut pro řidiče, kteří včas neuvolní silnici pro rychlý a bezpečný průjezd záchranářských vozidel. Ve vytváření tzv. záchranářské uličky nám byli Němci sice dlouhou dobu kladeni za vzor, ovšem v posledních letech s ní mají také problém. Důvodem přitom není neznalost, ale zírání.
Podle zprávy, kterou přinesl magazín The Guardian, měla nedávná studie na německých silnicích ukázat, že zdržení sanitky na cestě k pacientovi dosahuje v průměru až 5 minut. Důvodem jsou přitom ve velkém procentu případů řidiči, kteří nemohou odolat pokušení fotit či natáčet dopravní nehody na svůj telefon.
Vytváření záchranářské uličky je pro německé řidiče důležité pravidlo, na které je kladen důraz již při výcviku v autoškole. V posledních letech však řidiči zapomínají tzv. „rettungsgasse" vytvářet, neboť doslova zírají na místo nehody, v tom horším případě se ho pokouší natáčet na mobilní telefony, jak uvádí Guardian.
Studii, ze které britský magazín vychází, prováděl německá Červený kříž, jehož pracovníci sledovali 96 týmů záchranářů napříč celou zemí.
„Tyto údaje jsou naprosto příšerné," uvedla Gerda Hasselfeldt, prezidentka německého Červeného kříže v rozhovoru pro magazín. „Pokud se bavíme o záchraně lidských životů, rozhodují sekundy."
Pokuta spojená s blokováním záchranářské uličky by se tak ze současných 320 Euro mohla vyhoupnout až na 2 000 Euro. Nejedná se přitom o první skok u této pokuty, z původních 20 Euro se na současnou sumu vyšplhala v návaznosti na stoupající počet smrtelných nehod na německých silnicích.
Problém se zvědavostí řidičů projíždějících kolem nehod je přitom dlouhodobě známý a upozorňuje na něj celá řada expertů. Řidiči, kteří se nevěnují řízení a místo toho zírají / natáčejí cizí neštěstí, ohrožují jak plynulost dopravy, tak i zdravá a životy ostatních řidičů nebo zasahujících záchranářů.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?