Němečtí úředníci by již brzy mohli rozhodnout o výrazném navýšení pokut pro řidiče, kteří včas neuvolní silnici pro rychlý a bezpečný průjezd záchranářských vozidel. Ve vytváření tzv. záchranářské uličky nám byli Němci sice dlouhou dobu kladeni za vzor, ovšem v posledních letech s ní mají také problém. Důvodem přitom není neznalost, ale zírání.
Podle zprávy, kterou přinesl magazín The Guardian, měla nedávná studie na německých silnicích ukázat, že zdržení sanitky na cestě k pacientovi dosahuje v průměru až 5 minut. Důvodem jsou přitom ve velkém procentu případů řidiči, kteří nemohou odolat pokušení fotit či natáčet dopravní nehody na svůj telefon.
Vytváření záchranářské uličky je pro německé řidiče důležité pravidlo, na které je kladen důraz již při výcviku v autoškole. V posledních letech však řidiči zapomínají tzv. „rettungsgasse" vytvářet, neboť doslova zírají na místo nehody, v tom horším případě se ho pokouší natáčet na mobilní telefony, jak uvádí Guardian.
Studii, ze které britský magazín vychází, prováděl německá Červený kříž, jehož pracovníci sledovali 96 týmů záchranářů napříč celou zemí.
„Tyto údaje jsou naprosto příšerné," uvedla Gerda Hasselfeldt, prezidentka německého Červeného kříže v rozhovoru pro magazín. „Pokud se bavíme o záchraně lidských životů, rozhodují sekundy."
Pokuta spojená s blokováním záchranářské uličky by se tak ze současných 320 Euro mohla vyhoupnout až na 2 000 Euro. Nejedná se přitom o první skok u této pokuty, z původních 20 Euro se na současnou sumu vyšplhala v návaznosti na stoupající počet smrtelných nehod na německých silnicích.
Problém se zvědavostí řidičů projíždějících kolem nehod je přitom dlouhodobě známý a upozorňuje na něj celá řada expertů. Řidiči, kteří se nevěnují řízení a místo toho zírají / natáčejí cizí neštěstí, ohrožují jak plynulost dopravy, tak i zdravá a životy ostatních řidičů nebo zasahujících záchranářů.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.