Zimní pneumatiky vs. elektronika a pohon 4x4? Nenechte se zmást falešným pocitem bezpečí

mao / AutoRoad.cz, 20. listopadu 2018, 09:04 Google+

Podmínky pro použití zimních pneumatik na českých silnicích jsou jasně dané a každý řidič by je měl znát. Přesto se stále najdou tací, kteří navzdory zákonům a doporučením odborníků přezouvání ignorují, případně spoléhají na méně kvalitní či celoroční pláště. Na svou obhajobu pak často používají argumenty o pohonu všech kol, moderních bezpečnostních asistentech, atd. Názorné pokusy však jasně ukazují, že kvalitnímu zimnímu obutí se ani ta nejlepší elektronika a pohon všech kol nemohou vyrovnat.

Počet komentářů:  2 komentáře (Poslední 21.11. 14:26) Napište svůj názor
Srovnání celoročních a zimních pneumatik jasně ukazuje, že ani moderní elektronika a pohon všech kol nedokáží bez kvalitního obutí zázraky

Srovnání celoročních a zimních pneumatik jasně ukazuje, že ani moderní elektronika a pohon všech kol nedokáží bez kvalitního obutí zázraky | foto: youtube.com

Sdílejte článek

O smysluplnosti přezouvání a investic do kvalitního zimního obutí se každoročně objevují tuny materiálu, přesto se každý rok objevují řidiči, kteří nedbají doporučení a zbytečně riskují životy nejen své, ale i ostatních účastníků provozu.

Samozřejmě chápeme, že ne všichni potřebujeme automobil každý den. Pokud žijete v nížinách, s autem vyjedete párkrát za měsíc a v případě skutečně extrémního počasí se obejdete i bez něj, je pochopitelné, že se spokojíte s celoročními pneumatikami.

Pokud však patříte k těm, kteří bez ohledu na počasí potřebují automobil každý den, pak je investice do kvalitního zimního obutí naprosto zásadní. Když totiž přijde do tuhého, nepomůže vám ani kvalitní bezpečnostní elektronika vašeho vozu, ani jakkoliv sofistikovaný systém pohonu všech kol.

Bezpečnostní elektronické systémy i pohon všech kol totiž mají za úkol pomoci řidiči využít maximum trakce, které mu jeho pneumatiky nabízejí. Žádný z těchto systémů však nedokáže přidat gumám trakci, kterou kvůli špatnému vzorku nebo chemickým vlastnostem jednoduše nemají.

To skvěle ukazují pokusy, které se objevily na YouTube kanálu Tire Rack. Na prvním videu můžeme vidět srovnání dvou identických sedanů Toyota, přičemž jeden je vybaven zimními pneumatikami a druhý univerzálními celoročními.

Ve srovnávacích testech na zimním stadionu je pak jasně vidět, že automobil obutý na zimních pneumatikách nabízí lepší akceleraci, kratší brzdnou dráhu i lepší ovladatelnost v zatáčkách. Na obou vozech je přitom dobře vidět, jak se ABS i kontrola trakce snaží vozu maximálně pomáhat. V případě Toyoty na celoročních pláštích to však evidentně nestačí.

zdroj: youtube.com

A pokud si myslíte, že vám může nějak výrazně pomoci pohon všech kol, také vás vyvedeme z omylu. Jak totiž ukazuje druhý test, ve kterém se na zimní stadion postavily dvě SUV s pohonem 4x4, více hnaných náprav automaticky neznamená více kontroly.

Například časy akcelerace jsou u obou vozů s pohonem 4x4 výrazně lepší jak u sedanů s předním pohonem, rozdíl mezi zimními a a univerzálními pneumatikami je přesto markantní. V testu brzdné dráhy je na tom však těžší SUV na celoročních pneumatikách dokonce ještě hůře než sedan. SUV obuté na zimní pneumatiky však díky lepší trakci opět brzdí výrazně lépe.

Diametrální rozdíl mezi univerzálními a zimními pneumatikami pak opět ukazuje průjezd zatáčky v nízké rychlosti. Zatímco vůz na zimních pneumatikách projede zatáčku stabilně a bezpečně, vůz na celoročních pneumatikách dostává nedotáčivý smyk a pokračuje rovně ze zatáčky. Na videu je přitom opět dobře vidět, jak se elektronika marně snaží přibrzďovat jednotlivá kola a dostat tak vůz opět pod kontrolu. Avšak marně.

zdroj: youtube.com

Rozhodně se nejedná o první ani poslední pokus srovnávající vlastnosti zimních / celoročních pneumatik v extrémních podmínkách, přesto je každý další takový pokus důležitý. Na silnicích totiž nemusí být deset čísel sněhu, aby se jízda mohla stát riskantní. Řidiči si mnohdy nemusí rizika ani uvědomovat, aby přizpůsobili svou jízdu.

Pokud tedy chcete mít jistotu, že jste pro ovladatelnost a bezpečnost svého vozu během zimních měsíců udělali maximum, rozhodně zvažte investici do kvalitního zimního obutí. Nejde jen o vaši bezpečnost, ale o bezpečnost všech lidí na silnici.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Zimní pneumatiky vs. elektronika a pohon 4x4? Nenechte se zmást falešným pocitem bezpečí

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 2, poslední 21.11.2018 14:26 Vložte komentář

Zobrazeny poslední 2 komentáře. Vstupte do diskuze Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Skici vozu Škoda Vision iV

Škoda chystá i dostupný malý elektromobil, na jeho vývoji už se pracuje

Top Gear srovnal hybridní Hondu NSX s tradičními ostrými německými sedany

VIDEO: Hybridní japonský sporťák vs. ostré německé sedany? Top Gear uspořádal souboj generací

Areál BMW v Mnichově

Chcete navštívit BMW Museum zdarma? Víme, na kdy si výlet naplánovat

Bugatti La Voiture Noire

Bugatti La Voiture Noire zatím nemá motor ani interiér, dokončeno bude až za 2.5 roku

V březnu 2015 odstartovala současná, třetí generace, která nyní dosáhla mety 500 000 vyrobených vozů. Celkem dosud vzniklo více než 1,25 milionu vozů Škoda Superb všech generací

Škoda již vyrobila 500 000 nových Superbů, tradice modelu sahá až do roku 1934

Porsche Cayenne Coupe

Porsche Cayenne Coupe: Stylové, výkonné a technologiemi nabité SUV

reklama
reklama

Doporučujeme

Broke Swan Car

Vrchol automobilového luxusu v roce 1910? Mahárádža ho musel mít, my se dnes…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Luxus v ruském stylu? Takhle vypadá vojenský speciál přestavěný na luxusní SUV

  2. Legální podvod? Takto se automobilky snaží využít mezery v zákonech ve svůj prospěch

  3. Volkswagen potichu odhalil nové logo, téměř nikdo si ho ale nevšiml

  4. Nejdražší auto světa byla jen replika? Úchvatné Bugatti usvědčilo video z konce výstavy

  5. Nejvhodnější nové vozy v jednotlivých segmentech vybrala hvězda Top Gear

  6. Nová Škoda Octavia dorazí ještě letos, oslaví tak 60. výročí modelu

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud