Volkswagen Arteon je zdařilým vozem, jehož design si doslova říká o pořádně výkonný motor, jakým by mohl být třeba vidlicový šestiválec. Samotná automobilka se však k tomuto kroku nerozhoupala a tak se k řeči dostala její australská pobočka, která z vrcholného provedení Arteon R-Line vymáčkla naprosté maximum.
Stavbou tohoto speciálu, který dostal označení ART3on, byla pověřena skupinka učňů, které vedli zkušení odborníci. Pro australskou pobočku automobilky se však nejedná o první počin tohoto typu. Již minulý rok totiž učni postavili speciální závodní stroj na platformě Amaroku V6. Ani jeden kousek však na trhu rozhodně neskončí, což je jejich jediná chyba.
Základem pro automobil, který by se měl účastnit World Time Attack Challenge v australském Sydney, byla pochopitelně bezpečnost. Prvním krokem tak byla instalace bezpečnostního rámu a závodních sedaček, které se chopili externí profesionálové.
Další práci už ale odváděli přímo učni a to vždy pod dozorem zkušených profesionálů. Například s laděním motoru pomáhal Guy Harding z Harding Performance, který je v závodech World Time Attack Challenge doslova legendou. Speciální díly, jako turbodmychadlo Stage 3, upravené sání nebo airbox dodala společnost RycingLine UK.
Cílem úpravy bylo dosáhnout akcelerace z 0 na 100 km/h pod 4 sekundy, což se nakonec podařilo. Výkon motoru totiž narostl téměř na 500 koní a jeho točivý moment vzrostl z 350 Nm na 600 Nm. Výkon je navíc přenášen automatickou DSG převodovkou na pohon všech kol 4Motion.
Zvýšením výkonu ale úpravy samozřejmě neskončily. Do stavby vozu se zapojila i společnost Bilstein, která dodala upravený podvozek Clubsport. Společnost APR dodala kompletní sadu brzd a na pneumatiky putovaly semi-slick pneumatiky Pirelli P-Zero. Znovu však připomínáme, že všechny úpravy prováděli přímo učni - odborníci jim jen asistovali.
Testování vozu probíhalo na Luddenham Raceway v Sydney, kde upravený ART3on na lehce stoupající rovince předvedl akceleraci z 0 na 100 km/h za 3.9 sekundy. Oproti standardnímu Arteonu, který akceleruje na stejnou rychlost za 5.6 sekundy, se jedná o výrazné zlepšení. Maximální rychlost sice zmíněna nebyla, ale jistě to bude přes 250 km/h, kterých dosahuje standardní Arteon.
Závěrečnou třešničkou na dortu se pak stala barevná fólie, která zakryla celou karoserii. Za jejím návrhem stál pouliční umělec Simon Murray (aka KADE) ze Sydney, který se při jejím návrhu nechal inspirovat New Yorkem sedmdesátých let.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?