Cestování autem je rychlé, pohodlné a bez námahy. Lidé ale v autech tráví stále více času, během kterého jsou pasivní a jejich tělo tak trpí. Změnit by to ale mohl vynález, který přeměnil obyčejnou Audi A4 Avant ve stroj na pálení kalorií. Přestavba by přitom měla být poměrně jednoduchá a hlavně snadno proveditelná i na ostatních automobilech. A co že je tedy hlavní podstatou této úpravy?
Myšlenka na stavbu vůbec prvního auta schopného spalovat kalorie řidiče se zrodila v hlavě saudského vynálezce, který se rozhodl přeměnit „sedavé, nezdravé a únavně dojíždění autem v aktivní a hlavně zdravý prospěšný čas. Nasser Al Shawaf se tak spojil s holandskou společností BPO a společnými silami postavili projekt FitCar PPV Prototype 2, který vyměnil plynový pedál za pedály z bicyklu.
Na první pohled vypadá tahle Audi A4 Avant jako zcela obyčejný vůz, který dokonce pod kapotou ukrývá standardní 2.0 litrový přeplňovaný motor. Ten je navíc spojen i s tradiční automatickou převodovkou, takže se teď nejspíš ptáte, kde je ukrytý ten zázrak. A odpověď zní: v kabině.
Hned po otevření dveří totiž každého jistě překvapí bedna, která zaujala místo před sedačkou řidiče. Zakrývá totiž pedály a na každé straně z ní ční klasické pedály z bicyklu, které se staly novým způsobem akcelerace. Pedály jsou totiž přímo napojeny na řídící jednotku vozu, takže čím rychleji řidič šlape, tím prudčeji bude automobil akcelerovat a reagovat.
Šlapací pedály navíc disponují třemi body nastavení: Ve městě a zácpách řidič ocení režim "Srive Slow," naopak na dálnicích a rychlejších silnicích nejspíše přijde vhod režim "Drive Fast." Poslední možností je pak "No Drive," tedy režim, během kterého budou moci zapálení cyklisté šlapat do roztrhání těla a vůz se stejně ani nepohne. Samozřejmostí je pak volič, díky kterému si aktivní lidé mohou uzpůsobit zátěž.
Jelikož ale bedna s pedály zabírá hodně prostoru a navíc vyžaduje použití obou nohou, bylo potřeba vymyslet nový způsob brzdění. Zde nakonec vynálezce sáhl po ověřené ruční brzdě, kterou využívají hendikepovaní lidé za volantem již desetiletí. Celý systém byl již patentovaný a nyní čeká na schválení k silničnímu provozu v Nizozemí a následně ve zbytku Evropy.
Nasser Al Shawaf komentoval svůj projekt následovně: „Pracuji v mnoha městech po celém světě, kde není dojíždění okolo hodiny, v jednom směru, ničím výjimečným. Je to ale dost nezdravý způsob, jak každý den mrhat dvěma hodinami času. A tak jsem přišel s myšlenkou na FitCar, který dělá totéž, co kterékoliv jiné konvenční auto - dostane vás bezpečně z bodu A do bodu B. Nicméně ve FitCar si můžete cestou i zacvičit."
„Naše studie ukazují, že rychlost spalování kalorií je zhruba 300 každých 30 minut. Všichni máme stále méně času a nejsme v kondici, ovšem FitCar poskytuje alespoň základní část řešení na tyto problémy pro ty lidi, kteří chtějí cvičit, ale nechtějí tím ztrácet čas. Na výsledek jsem skutečně pyšný."
Oscar Brocades Zaalberg, zakladatel a a ředitel společnosti BPO, k projektu dodal: „Tohle je výsledek dvou let vývoje. Začali jsme jednoduše, jen abychom dokázali, že t funguje. Dalším krokem pak byla demonstrace na skutečném autě. A tohle je Prototype 2, Audi A4 Avant, která byla zvolena pro ergonomii své kabiny, která nabízí dostatek komfortu i dostatek místa pro šlapání."
„Naším cílem pro tuto technologii je buď nabídnout ji automobilkám pro novou generaci "zdravějších" městských automobilů, nebo ji jednoduše nabídnout jako konverzi na volném trhu. Pak by si ji mohl koupit kdokoliv, kdo bude chtít mít možnost využívat PPV ve svém voze. A jakmile do upraveného vozu nasednete a svezete se, zjistíte, že to je velice intuitivní a ovládání je skutečně snadné. Každému bych doporučil, aby si to zkusil.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?