Na inzertním webu Craigslist už jsme se setkali s řadou šílených výtvorů, klasická americká limuzína z konce osmdesátých let zkřížená s rolbou je však strojem, který nás znovu dokázal překvapit. Na první pohled nesmyslná kombinace ale funguje překvapivě dobře, střihla si roli ve filmu a dnes je na prodej za celkem sympatickou cenu.
Ačkoliv jsou kutilové pomalu vymírající druh, stále se mezi námi najdou lidé, kteří jsou ochotni postavit téměř cokoliv, aniž by se ptali proč. Jedním z nich je i Robert Falck z kanadské oblasti "British Columbia," který postavil tento vskutku netradiční stroj pro natáčení filmu v oblasti Vancouveru.
Po skončení natáčení se ale rozhodl tohoto křížence od produkční společnosti odkoupit zpět, čemuž se vlastně ani nedivíme. Nejedná se totiž o žádnou stacionární repliku, ale o plně funkční limuzínu na podvozku rolby, která nabízí skvělou prostupnost zasněženým terénem a plný komfort limuzín Cadillac.
Falck je v inzerátu na Craigslistu poměrně skoupý na slovo, neboť je vázán smlouvami o mlčenlivosti s produkční společností. Pro web Jalopnik tak alespoň uvedl několik základních technických dat, jak tento kolos vznikal.
Základem je doma vyrobený žebříkový rám ze čtvercových železných trubek, prostřednictvím kterého se podařilo spojit podvozek ze staré rolby Bombardier SV250 Skidozer a karoserii limuzíny Cadillac Brougham z roku 1989. Místo předních kol jsou dvě ližiny, které jsou uchyceny k zesílenému rámu a ovládány prostřednictvím zcela nového řízení, které je doplněno silným posilovačem s vlastním chlazením. Výkon z motoru V8 je posílán skrze třístupňový automat a redukční převodovku na zesílenou nápravu.
Údajně to nebyla z nejtěžších přestaveb, do kterých se Falck pustil, jak uvádí The Drive. Zatím není jasné, v jakém filmu se má limuzína objevit, podle stručného popisu prodejce by ale mělo jít o „vůz zámožného majitele lyžařského střediska." Za filmem by navíc mělo stát „bohaté studio s kupou právníků," čímž Falck vysvětluje svou opatrnost při poskytování detailů.
Že je stroj plně funkční ale dokazuje video, na které Falck odkázal redaktory z The Drive. Limuzína, která podle autora rozhodně není určena do extrémně náročných podmínek, si to hrne po zasněžené lesní cestě a na konci videa překonává malé stoupání. Na žádné velké cestování zimní krajinou to ale rozhodně není, neboť maximální rychlost se pohybuje okolo 24 km/h.
Jedná se tedy spíše o zajímavost, než reálně využitelný stroj. Přesto Falck pro Jalopnik uvedl, že od vyvěšení inzerátu mu každý den kvůli jeho výtvoru volá okolo 30 lidí. Je tedy téměř jisté, že tohle monstrum si dříve nebo později kupce najde. Tomu ostatně nahrává i sympatická cena 6 000 dolarů (132 500 Kč), která údajně ani zdaleka nepokrývá náklady na přestavbu.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?