Policejní vozy musí svého života najet tisíce kilometrů, během kterých jsou často vystavovány enormnímu namáhání. Policisté jsou proto nejčastěji vybavovány nudnými vozy typu sedan, hatchback, kombi nebo v posledních letech i SUV. Snad v každém policejním sboru světa, nebo alespoň v jeho nedávné minulosti, bychom ale jistě našli něco zajímavého.
A pro příklad vlastně ani nemusíme chodit daleko, vždyť i česká policie disponovala značně exkluzivním vozem. Kolem hybridního i8 v policejních barvách se strhla pořádná vlna poprasku, zejména v momentě, kdy bylo za záhadných okolností a s nezvyklou posádkou doslova zdemolováno. Policisté přesto dostali ještě jednu šanci a tentokrát už dostali i vůz vybavený radarem, se kterým už se kromě prezentací před dětmi a novináři mohli ukázat i na dálnici.
Česká policie však není jediná, která měla auto zapůjčené jen na zkoušku. Své by o tom mohli vyprávět i v Rakousku, kde od června do září 2017 hlídkovalo policejní Porsche 911, kterému nechyběly specifické polepy, majáky ani vysílačka.
Zřejmě nejzajímavější policejní park však mají policisté v Itálii, ačkoliv moc platný jim není. Ve svých garážích sice parkují několik úchvatných supersportů, ovšem většina z nich má zcela jiné účely, než nahánění zločinců po dálnicích. Prvním skvělým příkladem je Lamborghini Huracán, který automobilka věnovala do rukou "Polizia di Stato." Nadupaný vůz však místo nahánění zločinců transportuje orgány, k čemuž byl i vybaven chladícím boxem a na palubě nechybí ani defibrilátor.
Dalším skvělým příkladem z Itálie je upravené Ferrari 458 v zeleno-červených barvách Polizia Locale. Tento vůz, který byl zabaven italským mafiánům, by mohl být skvělým kladivem na piráty, ovšem místo toho ho policisté vystavují na svých akcích jako důkaz, že zločin se nevyplácí. Svůj význam to možná má, ale rozhodně není takový, jako kdyby se vám tohle monstrum objevilo ve zpětném zrcátku.
Poslední zajímavostí je pak policejní Jeep Wrangler předešlé generace, který věnoval do služby italských Carabinieri koncern FCA a předání se zúčastnil osobně i Sergio Marchionne - bylo to jedno z jeho vůbec posledních veřejných vystoupení před jeho náhlým odchodem. Tento vůz už by se ale do služby skutečně dostat měl - a to v hůře přístupném terénu a na plážích.
Zajímavou sbírku policejních vozidel mají i ve Velké Británii. Tím zřejmě nejpůsobivějším byl Rolls Royce Ghost Black Badge, se kterým se policisté pochlubili v minulém roce. Vůz však měli jen zapůjčený pro dobročinné účely a po krátké prezentaci se vůz vrátil do továrny. To druhý speciál, Porsche Cayman GT4, ve vlastnictví policistů zůstalo. Lind Trust však věnoval vůz policistům z Norfolku jen k budování lepších vztahů s veřejností a propagaci. Navzdory polepům a výstražným světlům tak ani tento speciál nikoho nahánět nebude
Svého uplatnění v policejním sboru se dočkala dokonce i Godzilla, jak se přezdívá Nissanu GT-R. Vůz v typickém černo-bílém kabátu a s červenými majáky věnovala automobilka do služeb policejního oddělení v japonské prefektuře Tochigi. Ještě o rok dříve se však koncept policejního GT-R objevil i na New Yorském autosalonu a to pod fiktivním značením Skyline Metro Police Department.
V USA mají výkonné vozy domácí produkce u policejních sborů celkem dlouhou tradici, přesto je však policejní Saleen S302 ozdobou policejního oddělení v kalifornském Riverside. Tenhle krasavec s výkonem 730 je však místo nahánění padouchů opět určen zejména na promenády a prezentaci policie. To v New Yorku dostali policisté speciál, který se jen tak nezastaví. Po městě, které nikdy nespí, totiž jezdí stovky policejních Smartů ForTwo, jejichž řidiči udělují pokuty za špatné parkování.
Zřejmě ten nejpůsobivější vozový park si však stavějí policisté v Austrálii. Jak jsme nedávno informovali, policisté z Queenslandu si za nový dálniční hlídkový vůz zvolili Kiu Stingray s 3.3 litrovým motorem V6 o výkonu 365 koní, což už by mohlo být slušné kladivo na piráty. Zvlášť vezmeme li v potaz, že objednávka by se mohla rozrůst až na 200 kusů.
Jejich kolegové z oblasti Victoria se dočkali také velice působivých vozů, kterými jsou BMW 530d. Naftové modely řady pět byly pro potřeby policie dodávány v té nejzákladnější výbavě, přesto stále disponují 3.0 litrovým motorem o výkonu 265 koní. Naftové BMW však není to jediné, na co se příslušníci z Victorie Police mohou spolehnout. Ti šťastnější totiž mohou usedat za volant nadupaných Mercedes-AMG E43 4Matic. Jejich 3.0 litrové vidlicové šestiválce totiž produkují 396 koní, což bohatě stačí na většinu pirátů.