Nejzajímavější policejní vozy posledních let? Ulice hlídá mafiánské Ferrari, Godzilla i Smart ForTwo

Antonín Marek / AutoRoad.cz, 7. srpna 2018, 13:24 Google+

Služební vozidla většiny policejních sborů bývají obvykle nudná, neboť největší důraz je kladen především na jejich cenu, spolehlivost a univerzálnost. Téměř každý policejní sbor však disponuje i několika zajímavými speciály, které mají mnoho využití. Některé slouží jen k propagaci, další ke vzdělávacím účelům a jen malá skupinka jich skutečně nahání padouchy v nadupaných supersportech.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Policejní BMW i8

Policejní BMW i8 | foto: BMW Česká republika

Sdílejte článek

Policejní vozy musí svého života najet tisíce kilometrů, během kterých jsou často vystavovány enormnímu namáhání. Policisté jsou proto nejčastěji vybavovány nudnými vozy typu sedan, hatchback, kombi nebo v posledních letech i SUV. Snad v každém policejním sboru světa, nebo alespoň v jeho nedávné minulosti, bychom ale jistě našli něco zajímavého.

A pro příklad vlastně ani nemusíme chodit daleko, vždyť i česká policie disponovala značně exkluzivním vozem. Kolem hybridního i8 v policejních barvách se strhla pořádná vlna poprasku, zejména v momentě, kdy bylo za záhadných okolností a s nezvyklou posádkou doslova zdemolováno. Policisté přesto dostali ještě jednu šanci a tentokrát už dostali i vůz vybavený radarem, se kterým už se kromě prezentací před dětmi a novináři mohli ukázat i na dálnici.

Česká policie však není jediná, která měla auto zapůjčené jen na zkoušku. Své by o tom mohli vyprávět i v Rakousku, kde od června do září 2017 hlídkovalo policejní Porsche 911, kterému nechyběly specifické polepy, majáky ani vysílačka.

Zřejmě nejzajímavější policejní park však mají policisté v Itálii, ačkoliv moc platný jim není. Ve svých garážích sice parkují několik úchvatných supersportů, ovšem většina z nich má zcela jiné účely, než nahánění zločinců po dálnicích. Prvním skvělým příkladem je Lamborghini Huracán, který automobilka věnovala do rukou "Polizia di Stato." Nadupaný vůz však místo nahánění zločinců transportuje orgány, k čemuž byl i vybaven chladícím boxem a na palubě nechybí ani defibrilátor.

Dalším skvělým příkladem z Itálie je upravené Ferrari 458 v zeleno-červených barvách Polizia Locale. Tento vůz, který byl zabaven italským mafiánům, by mohl být skvělým kladivem na piráty, ovšem místo toho ho policisté vystavují na svých akcích jako důkaz, že zločin se nevyplácí. Svůj význam to možná má, ale rozhodně není takový, jako kdyby se vám tohle monstrum objevilo ve zpětném zrcátku.

Poslední zajímavostí je pak policejní Jeep Wrangler předešlé generace, který věnoval do služby italských Carabinieri koncern FCA a předání se zúčastnil osobně i Sergio Marchionne - bylo to jedno z jeho vůbec posledních veřejných vystoupení před jeho náhlým odchodem. Tento vůz už by se ale do služby skutečně dostat měl - a to v hůře přístupném terénu a na plážích.

img-responsive

Policejní Rolls-Royce Ghost Black Badge | foto: Rolls-Royce

Zajímavou sbírku policejních vozidel mají i ve Velké Británii. Tím zřejmě nejpůsobivějším byl Rolls Royce Ghost Black Badge, se kterým se policisté pochlubili v minulém roce. Vůz však měli jen zapůjčený pro dobročinné účely a po krátké prezentaci se vůz vrátil do továrny. To druhý speciál, Porsche Cayman GT4, ve vlastnictví policistů zůstalo. Lind Trust však věnoval vůz policistům z Norfolku jen k budování lepších vztahů s veřejností a propagaci. Navzdory polepům a výstražným světlům tak ani tento speciál nikoho nahánět nebude

img-responsive

Japonská policie obdržela darem sportovní Nissan GT-R | foto: motor1.com

Svého uplatnění v policejním sboru se dočkala dokonce i Godzilla, jak se přezdívá Nissanu GT-R. Vůz v typickém černo-bílém kabátu a s červenými majáky věnovala automobilka do služeb policejního oddělení v japonské prefektuře Tochigi. Ještě o rok dříve se však koncept policejního GT-R objevil i na New Yorském autosalonu a to pod fiktivním značením Skyline Metro Police Department.

Policie v New Yorku má k dispozici i vozy Smart For Two | zdroj: youtube.com

V USA mají výkonné vozy domácí produkce u policejních sborů celkem dlouhou tradici, přesto je však policejní Saleen S302 ozdobou policejního oddělení v kalifornském Riverside. Tenhle krasavec s výkonem 730 je však místo nahánění padouchů opět určen zejména na promenády a prezentaci policie. To v New Yorku dostali policisté speciál, který se jen tak nezastaví. Po městě, které nikdy nespí, totiž jezdí stovky policejních Smartů ForTwo, jejichž řidiči udělují pokuty za špatné parkování.

img-responsive

Policejní Ford Mustang v úpravě Saleen 302 | foto: Riverside Police Department

Zřejmě ten nejpůsobivější vozový park si však stavějí policisté v Austrálii. Jak jsme nedávno informovali, policisté z Queenslandu si za nový dálniční hlídkový vůz zvolili Kiu Stingray s 3.3 litrovým motorem V6 o výkonu 365 koní, což už by mohlo být slušné kladivo na piráty. Zvlášť vezmeme li v potaz, že objednávka by se mohla rozrůst až na 200 kusů.

img-responsive

Policejní speciál Kia Stinger | foto: motor1.com

Australští policisté mají k dispozici skutečně působivý vozový park | zdroj: youtube.com

Jejich kolegové z oblasti Victoria se dočkali také velice působivých vozů, kterými jsou BMW 530d. Naftové modely řady pět byly pro potřeby policie dodávány v té nejzákladnější výbavě, přesto stále disponují 3.0 litrovým motorem o výkonu 265 koní. Naftové BMW však není to jediné, na co se příslušníci z Victorie Police mohou spolehnout. Ti šťastnější totiž mohou usedat za volant nadupaných Mercedes-AMG E43 4Matic. Jejich 3.0 litrové vidlicové šestiválce totiž produkují 396 koní, což bohatě stačí na většinu pirátů.

Vytisknout

Diskuze: Nejzajímavější policejní vozy posledních let? Ulice hlídá mafiánské Ferrari, Godzilla i Smart ForTwo

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Volkswagen ID. AERO - koncept první elektricky poháněné limuzíny VW, dynamické, výkonné a aerodynamické

Koncept ID. AERO ukazuje podobu připravované limuzíny Volksvagen

Cupra Formentor VZ5

Cupra Formentor VZ5 – první svezení s křížencem sporťáku a SUV, který to nandá kde komu

Škoda 1100 OHC

ŠKODA AUTO představila videocast o modelu 1100 OHC Coupé

Státní poznávací značka, ilustrační foto

Jak vznikly před 90 lety poznávací značky v Československu?

Ilustrační foto

Chlapi, jste při smyslech? Televize sklidila kritiku

Ilustrační foto

Reuters: Zákaz spalovacích motorů v EU odmítá šest států. A Česko?

Motory

Německo řadí zpátečku. Ministr tvrdě reagoval na zákaz spalovacích motorů

Gumbal kára BMW 318i

Úpravy Gumbal kára, část první

Nový Peugeot 408 zaujme osobitým designem, fastback je skvělou volbou

Peugeot 408 - fastback vyzařující pořádnou dávku dynamiky

Škoda Superb

TEST: Škoda Superb 2.0 TDI 110 kW - úsporné "daily" auto, které nemusí stát majlant

Mercedes-AMG G63 4×4²

Mercedes-AMG G63 4×4², návrat krále extrémních off-roadů

Tesla

Tesla bude propouštět, ve velkém

Škoda zahajuje dopravně-bezpečnostní kampaň "Stay On The Safe Side" pro cyklisty i motoristy

Ne všechna prvenství má Mercedes, nový protikolizní systém vyvinula japonská automobilka

Ferrari P80/C

Ferrari: Jeden plánovaný systém nikdy do našich aut nedáme

Stojan benzínové pumpy

Fiala se bude rvát za dostupná auta a představil svůj nápad

reklama

Doporučujeme

Součástí nemovitosti v hodnotě cca 64.6 milionu je i závodní okruh pro motokáry

Toužíte po vlastním závodním okruhu? Tento může být váš, včetně luxusního domu

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Německo řadí zpátečku. Ministr tvrdě reagoval na zákaz spalovacích motorů

  2. Reuters: Zákaz spalovacích motorů v EU odmítá šest států. A Česko?

  3. Mercedes-AMG G63 4×4², návrat krále extrémních off-roadů

  4. Úpravy Gumbal kára, část první

  5. Chlapi, jste při smyslech? Televize sklidila kritiku

  6. Peugeot 408 - fastback vyzařující pořádnou dávku dynamiky

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud