Supersportovní vozy přestávají být výsadou Itálie, postupně se do hry dostává více zemí, od kterých by jste to nečekali. Po Dubaji, přívalu z Číny, či šílenosti z Bulharska se ukázal i první Indický supersport a to dokonce ve fyzické podobě. Ambice rozhodně nedrží při zemi, míří až do sféry hypersportů.
Současná Indická produkce se vyznačuje hlavně využíváním starých platforem po celé dekády a zaměřením spíše na nízkou cenu nežli cokoliv jiného. V poslední době ale i tady začínají vznikat auta z jiné sféry. Mahindra se vydala ověřenou cestou a koupila italskou karosárnu Pininfarina, která nedávno ukázala skici nového elektrického hypersportu PF0 a Tata, výrobce nejlevnějšího vozu světa, představila svůj koncept sporťáku TaMo Racemo, který se však nakonec vyrábět nebude.
Dnes tu ale máme úplně nového hráče. Chunky Vazirani, designér se zkušenostmi od Rolls Royce a Jaguar Land Rover, představil na nedávném Goodwood Festival of Speed svůj první nezávislý projekt, elektrický hypersport Vazirani Shul. Pohonná jednotka agresivně stylizovaného vozu je v současné době stále velmi neobvyklá, baterie jsou totiž dobíjeny pomocí turbín. Takový systém prozatím nevyužívá žádné vyráběné auto, posledních pár let jej ve formě konceptu ukazuje jen čínský TechRules Ren.
Výhodou tohoto řešení je pak, samozřejmě kromě většího dojezdu bez nutnosti čekat při dobíjení, také menší hmotnost, vůz totiž nepotřebuje zdaleka tak velkou baterii jako čistý elektromobil. Baterie v Shul tak váží pouhých 300 kg a umístěna je přímo za pasažéry, kvůli lepšímu rozložení hmotnosti. Turbína, vyvinutá ve spolupráci s britskými experty, je pak uzpůsobena k využití běžného benzinu, takže není potřeba výstavba dodatečné infrastruktury pro běžný provoz. Elektromotory jsou ve voze čtyři, každý vedle jednoho kolo, s jednorychlostní převodovkou, která prý podle Vaziraniho přenese více než dostatek síly. Speciální pneumatiky jen pro tento vůz vyvinul francouzský Michelin, na jehož stánku na Goodwoodu se koncept Vazirani minulý týden poprvé představil.
Žádné další údaje ohledně techniky Vazirani nedodalo, sympatické je však vyjádření pana Vaziraniho, Shul se totiž nemá snažit o co nejnižší čas zrychlení z 0 na 100, jako všechny elektromobily poslední dobou, ale spíše o co nejlepší požitek z řízení, aby si jej vychutnali i opravdoví puristé a petrolheadi, mezi které se řadí i sám Vazirani.
Netradiční je i jméno člověka, který podle Vaziraniho stojí za designem vozu. Ten byl totiž vytvořen pod přímým dohledem Kazunori Yamauchiho, tvůrce legendární herní série Gran Turismo. To dokazují i loga Gran Turimo na samotném prototypu z Goodwoodu a nápis Inspired Gran Turismo, přímo pod logem Shul. I přes to, že Yamauchi operuje v úplně jiném oboru, nejde o jeho první příspěvek do automobilového designu, už dříve pracoval na návrhu přístrojového panelu Nissanu GT-R generace R35.
Do fáze testování funkčního prototypu se Vazirani chce dostat do konce roku a vzhledem k jednodušší struktuře start-upové společnosti oproti zavedeným automobilovým kolosům si slibuje, že do vozu dokáže dostat nové technologie mnohem rychleji.
I přes to, že je Vazirani Shul prezentován jako první indický hypersport, nebude se vyrábět v Indii. Chunky Vazirani k tomu řekl, že „chce aby to byl indický příběh, ale bohužel není možné tam vůz vyrábět“. Případná limitovaná produkce proto zřejmě proběhne v Kalifornii, která je považována za centrum elektromobilismu. I kdyby to ale nevyšlo, je vzhledem k podpisu pod designem vozu téměř jisté, že se případně projedeme alespoň s digitální verzí v některém z nových dílů Gran Turisma.
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).