Vosa může v autě způsobit katastrofu. Co dělat, když vám vletí dovnitř?

AutoRoad.cz, 12. července 2018, 15:25 Google+

Léto, otevřená okna automobilů, vůně převážených potravin, to všechno má svoje nebezpečí: hmyz vás může natolik vyrušit od řízení, že se při ohánění nevěnujete dostatečně jízdě a havarujete. Jen pouho pouhá teorie? Vůbec ne, holý fakt. Takový případ s následky lehkého zranění a škodě na vozidle za 350 000 Kč se stal loni ženě u Vsetína. Oháněla se po hmyzu v kabině, vůz sjel z cesty, narazil a převrátil se na střechu.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Pexels.com

Sdílejte článek

Takže i zdánlivá banalita, hmyz v autě, může způsobit havárii. Ostatně v dnešní době alergií a ostrých reakcí našeho lidského těla na bodnutí hmyzu, není ani divu, že se někteří řidiči a řidičky mohou velmi obávat létající „havěti“. Co tedy dělat?

Odborníci ÚAMK jednoznačně radí – přes vaše, vašich dětí obavy, nesmí řidič věnovat pozornost tomuto obtěžování. Dál se musí věnovat řízení.

Jaký je tedy první krok?
Šancí, jak se hmyzu zbavit, je okamžitě stáhnout všechna okénka a způsobený vzdušný proud ho může dostat z auta. Pokud ne, hledejte možnost jak rychle zastavit. Dokonce, i když jste na dálnici, jsou na mnoha místech odstavné plochy, odstavný pruh a jiná bezpečná místa pro zastavení. Samozřejmě, že přitom důrazně dbáme na bezpečnost svou i ostatních v autě. V klidu a včas dáme signál o změně směru jízdy, po zastavení zapneme výstražná světla, při vystoupení z vozu na odstavném pruhu dálnice si oblečeme výstražné vesty, které máme v připraveny v bočních kapsách dveří, nikoliv někde v zavazadelníku pod hromadou bagáže…

Zkrátka se chováme stále tak, že největším nebezpečí, není bodnutí hmyzem, ale možné následky zbrklého a nebezpečného jízdního manévru a zastavení na nevhodném místě.

Pokud víte, že máte ve voze někoho, kdo trpí alergií na hmyzí jed, musíte být na to předem připraveni a mít sebou tak zvaný balíček první pomoci pro alergiky. Obvykle obsahuje: adrenalin (epinefrin) v autoinjektoru (v injekčním peru), který působí proti poklesu krevního tlaku, posiluje srdce a rozšiřuje průdušky. Antihistaminikum, které blokuje účinek histaminu (látky uvolněná při alergické reakci). V akutním případě lze spolknout jednorázově 2 tablety a pro rychlejší účinek je rozkousat. Dále v balíčku bývá kortikosteroid v tabletách, který potlačuje alergický zánět. No, a nakonec nemají chybět inhalační léky, které uvolňují průdušky zúžené při astmatických záchvatech: aplikují se dva vdechy.

Pokud jste na danou situaci nebyli připraveni, nebo se alergická reakce dostavila po bodnutí hmyzem vůbec poprvé, měli byste odlišit, zda jde o lokální alergickou reakci – tedy bolestivý rudý otok kolem místa bodnutí, nebo anafylaktický šok.

V druhém případě totiž zasahuje celý organismu. Svědění kůže a „kopřivku“ doprovází otoku pod kůží i v krku, sípavý dech, neschopnost se nadechnout, kýchání, návaly horka, bušení srdce… Takovéto a další reakce mohou následovat už několik desítek minut po bodnutí. Pak je doslova nezbytné okamžitě vyhledat lékařskou pomoc, případně na cestě okamžitě zastavit na parkovišti a zavolat záchranku. V některých případech totiž může dojít dokonce k ohrožení života. Největším nebezpečím v tomto přídě trpí starší lidé se srdečními a dýchacími problémy, naopak děti do 10 let obvykle snášení anafylaktický šok lépe, s menším rizikem. Což ale neznamená, že je možné ho podcenit.

A jaká je rada od odborníků ÚAMK?
Jestliže máte ve voze někoho, kdo je ohroženější na bodnutí hmyzem, uděláte nejlépe, když prostě nebudete otevírat okna, větrat, nechávat otevřené dveře při zastavování na parkovištích a podobně. Naopak, vše necháte na klimatizaci, která díky filtrům hmyz dovnitř prostě nepustí. Minimalizujete tak na maximum nebezpečí, že se bodavý hmyz stane nechtěným černým pasažérem ve vašem autě.

Vytisknout

Diskuze: Vosa může v autě způsobit katastrofu. Co dělat, když vám vletí dovnitř?

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Volkswagen Golf People

TEST Volkswagen Golf People – čtyřválec, hezká výbava a cenovka 687 tisíc

Citroen C5X

DLOUHODOBÝ TEST: Citroen C5 X Plug-in Hybrid aneb francouzský křižník očima Terezky

Nový motor Honda V3

Společnost Honda na veletrhu EICMA 2024 představuje nový průlomový koncept spalovacího motoru

Ilustrační foto

Co ovlivňuje cenu vašeho havarijní pojištění?

Lexus UX300h

TEST Lexus UX300h F Sport – stále oblíbenější prémiový crossover po modernizaci

Toyota Corolla TS 1,8 Hybrid Style

TEST Toyota Corolla TS 1,8 Hybrid Style – univerzální kombík pro klidné řidiče

Škoda Enyaq Sportline 85

TEST Škoda Enyaq Sportline 85 – vylepšená vlajková loď z elektrické rodiny Škoda

Škoda Octavia Combi

TEST Škoda Octavia Combi 1,5 TSI m-HEV – faceliftovaná verze se spotřebou pod 5 litrů

Ilustrační foto

V čem se liší povinné ručení pro mladé?

Citroen C5X plug-in hybrid

DLOUHODOBÝ TEST: Citroen C5 X Plug-in Hybrid – cesta na dovolenou + spaní v autě

Cyklokaravan

Elektrokolo s mini karavanem, hodně stylové cestování

Škoda Kodiaq II

TEST Škoda Kodiaq 2,0 TDI 142 kW 4x4 – český sen podruhé, je ale lepší než Superb?

EcoWheel Diabel

TEST EcoWheel Diabel – elektrická motorka s drsnou tváří

Kontrola okresů

10 nejzvláštnějších dopravních předpisů, které byste měli před svými cestami do zahraničí znát

Ilustrační foto

Co je CarPlay a jak ho nejlépe využít? Plus další vychytávky do auta

reklama

Doporučujeme

Honda Mean Mower V2 se představí na akci Goodwood Festival of Speed

VIDEO: Nejrychlejší sekačka na trávu? Tahle Honda to vytáhne až na 241 km/h

Čtěte dále

Nejčtenější články

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud