Koupě automobilu může být malým svátkem, kdy si po létech šetření a týdnech vybírání konečně dopřejete stroj, po kterém jste dlouho toužili. Celá situace se však může rychle zvrhnout do nepříjemného zážitku, který si budete dlouho vyčítat. Ke koupi automobilu si proto vyhraďte dostatek času a hlavně se vyvarujte omylů, kterých už se při koupi automobilu dopustil snad každý z nás.
Když jsme se před časem zajímali o statistiky spojené s obměnou vozového parku v českých domácnostech, dozvěděli jsme se, že průměrný Čech mění automobil cca po pěti letech. Teď nám možná chcete napsat, že to není pravda, ale statistika už je zkrátka taková a průměr je průměr. Jak ovšem při koupi automobilu nenaletět, získat co možná nejvíce a samozřejmě za co nejmenší cenu? Na deset zajímavých bodů nás tentokrát upozornil YouTube kanál Bright Side, který vystihl situaci brilantně.
10. Zůstatková hodnota: Hned na začátek se vyplatí si uvědomit, že jednou budete automobil prodávat. Pokud tedy jako průměrný Čech měníte automobil každých cca 5 let (+/- autobus) a nechcete na tom prodělat, možná bude vhodné slevit ze svých nároků. O zůstatkové hodnotě přitom rozhoduje celá řada aspektů: značka, model, výbava, motorizace a v neposlední řadě i barva. Například bílá je sázka na jistotu, křiklavě výrazné barvy si hledají majitele obtížněji a například zlatá mívá výrazné ztráty hodnoty.
9. Náklady na údržbu: Pořízení automobilu bývá drahá sranda, ovšem jen minimum lidí si uvědomuje, že tím investice zdaleka nekončí. U automobilů je potřeba platit pojištění, pravidelný servis, pneumatiky a samozřejmě je potřeba počítat i s nenadálými závadami - ty se totiž nevyhýbají nikomu a ničemu. Cenu povinného ručení tak můžete ovlivnit slabší motorizací, ceny servisu se pak do velké míry odvíjejí od značky automobilu. Prémiový německé sedan bude vždy nákladnější na údržbu, než například japonský hatchback
8. Příplatková výbava: Některé automobilky mají nabídku svých modelů striktně omezenou na několik výbav a zákazník si vybírá nanejvýš barvu laku a kola. Jiné automobilky však sází na konfigurátory příplatkové výbavy, ve kterých se dá ztratit spousta času a utopit až neuvěřitelné množství peněz - ostatně na to často upozorňujeme v redakčních testech. Pokud tedy vybíráte příplatkovou výbavu, důkladně se rozmyslete, jestli v dobách mobilních telefonů s kvalitními GPS čipy a mapovými podklady skutečně potřebujete vestavnou navigaci. Opačným případem jsou ale bezpečnostní asistenty, jako například hlídání mrtvého úhlu, na kterých se šetřit rozhodně nevyplácí.
7. Koupě zcela nového automobilu: Patříte k lidem, kteří okamžitě po vydání nové generace vašeho oblíbeného jablečného telefonu stojí dlouhé hodiny ve frontě, aby ho měli mezi prvními? S auty to tak rozhodně nedělejte. Automobilky sice investují do vývoje a testování nových modelů obrovské finance, ovšem během prvních pár let prodeje se stále mohou ukázat problémy, na které se dříve nepřišlo. Ideální je tedy počkat si alespoň 2-3 roky, případně do faceliftu, kdy už má výrobce všechny problémy podchyceny.
6. Na velikosti záleží: Je to možné klišé, ale u automobilů to patří dvojnásob. Před cestou do autosalonu se tak zkuste zamyslet nad tím, kolik lidí s vámi nejčastěji cestuje a kudy a kam vedou nejčastěji vaše cesty. Můžete mít sice rádi velká, drsná a hřmotná SUV, ovšem pokud bydlíte v centru města, často se proplétáte úzkými uličkami a navíc vozíte více jak jednoho spolujezdce cca 3x do roka, pak se jedná o holý nesmysl, který vás časem bude stát peníze i nervy.
5. Značka znamená více než jen prestiž: Mnoho lidí si myslí, že u prémiových automobilek se platí pouze za značku. Kousek pravdy na tom jistě je, ovšem na druhou stranu je potřeba dodat, že u prémiových automobilek si současně kupujete jistotu, že vůz byl vyráběn s maximálním ohledem k jeho účelu - tedy buď bezpečí, komfort nebo například sportovní výkony. Pokud tedy peníze tolik neřešíte, rozhodně nemusíte mít pocit, že byste je při nákupu prémiového automobilu vyhazovali zbytečně.
4. Nenechte se opít rohlíkem: Pokud se vydáte do autosalonu prohlédnout si svůj vysněný vůz, pravděpodobně se vás brzy ujme prodejce, jehož cílem bude vás k nákupu přesvědčit. Prodejci by samozřejmě měli mít jakýsi etický kodex a pravděpodobně vám lhát nebudou (alespoň u prodeje nového auta), ovšem ani tak jim všechny jejich sladké řeči nevěřte. Prohlídce auta věnujte maximální pozornost, dopředu se zásobte maximálním množstvím informací z internetu, literatury, od přátel nebo i odborníků, pokud nějaké znáte.
Testovací jízdy v novém autě mohou být neznámé a prodejce možná bude trvat na jejich kratším trvání a předem stanovené trasy, ovšem tím se rozhodně nenechte odbít. Investujete přeci své peníze a jedná se o vaše rozhodnutí. Pokud vám prodejce odmítá vyhovět, navštivte jiného. Určitě si ale auto otestujte na předem vybrané cestě a hlavně ve všech ohledech, ve kterých vám má sloužit. Zkuste kvalitu podvozku, komfort, ovladatelnost, manévrovatelnost, výhled - zkrátka zapomeňte že řídíte cizí auto a uvědomte si, že tyto zážitky vás možná budou čekat následujících pět let.
3. Akce, slevy, vyskladňování: Při koupi auta se vyplatí počkat si na správný čas. Například ojeté kabriolety a roadstery se nejvýhodněji kupují na podzim a v zimě, naopak ojetá vozidla s pohonem 4x4 často výhodně seženete na jaře a v létě. Co se týká nákupu nových automobilů, vyplatí se sledovat jak samotnou automobilku, tak jednotlivá dealerství, která se mohou například koncem roku zbavovat výběhových modelů, které brzy nahradí nová generace. Pokud se vám tedy podaří trefit do správného časového pásma, můžete ušetřit pěkných pár korun.
2. Zkuste si říci o slevu: Sice nejsme na arabském tržišti, ovšem za dotaz člověk nic nedá. Zkuste tedy před nákupem oslovit více dealerů, ať už osobně, mailem či telefonicky. Prodejci bývají většinou nesmlouvaví, ovšem pokud mají na skladě některý model již delší dobu, je docela možné, že vám s cenou trochu povolí. Řeči o nabídce ve vedlejším dealerstvím už jsou celkem ohranou písničkou, ovšem pokud mezi jednotlivými prodejci panuje velká nevraživost, možná i tenhle letitý trik zafunguje.
1. Nespěchejte: Když vybíráte automobil, chystáte se investovat nemalé množství peněz do věci, která vám bude děla společnost v průměru okolo pěti let. A to je dost dlouhá doba na to, abyste si své rozhodnutí vyčítali. Věnujte proto výběru dostatek času, sbírejte informace z různých zdrojů, proberte nákup s odborníky, srovnejte si pro a proti, promýšlejte co je pro vás nejvýhodnější, nechte si názor uležet a pak se teprve rozhodněte. Možná se někdy budete cítit pod tlakem, že vám uniká možnost udělat jedinečný kup. Takový pocit má však řada lidí a ve většině případů je to pocit falešný. Nenechte se proto zviklat a pevně se stůjte za tím, co chcete.
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.