Když se řekne "auto na dálkové ovládání," většina z nás si vybaví nejspíše malý model na baterie, který se dá koupit v každém hračkářství. Milovníci filmů si pak vybaví například stříbrné BMW 750iL z bondovky Zítřek nikdy neumírá, které Pierce Brosnan v roli agenta 007 ovládal skrze svůj mobilní telefon. Bjorn Harms z Nizozemí tyto dva světy propojil a postavil si plně funkční Chevrolet Corvette, se kterým může jezdit každý den a současně ho může ovládat dálkovým ovládáním - jako malý model autíčka.
Bjorn Harms dlouho snil o skutečném autě na dálkové ovládání, které by však nebylo plné elektroniky a dovolilo by mu i pohodlné cestování. Svůj sen si nakonec splnil prostřednictvím Corvetty generace C6, ze které si udělal naprosto jedinečný projekt.
Harms, který se živí jako počítačový technik, musí být ve své práci skutečně schopný. Řadu svých znalostí totiž uplatnil i během stavby tohoto vozu, který kromě občasného povyražení na prázdných parkovištích slouží i jako jeho primární automobil ke každodennímu ježdění.
Samotnou Corvettu si Harms koupil zhruba před dvěma roky a krátce na to začal pracovat na systému dálkového ovládání, ke kterému ho inspirovala filmová série "Zpátky do budoucnosti." Základem se stal univerzální hlavní ovládací panel, který vysílá signály k servům, která ovládají plynový pedál, brzdový pedál, volant a řadící páku.
Uvést všechno do provozu prý netrvalo příliš dlouho, ovšem samotná konstrukce hlavní ovládací panelu se protáhla zhruba na rok. Dalšího půl roku pak trvala fáze prototypů, testování a ověřování bezpečnosti. Pro jistotu Harms přidal do celého systému i bezpečnostní pojistku, která v případě ztráty signálu sama automobil zastaví.
Pokud se ptáte na cenu, pak jen vybavení vyšlo na cca 3500 euro, tedy cca 90 000 Kč. Díky svému povolání a zkušenostem Harms ušetřil za práci, ovšem kdyby se měl započítat i tento aspekt, pak by cena zřejmě letěla k astronomickým výšinám. Cenu Corvetty i s dálkovým ovládáním pak majitel odhaduje na cca 30 000 euro, tedy cca 771 000 Kč.
Bjorn Harms je na svůj projekt patřičně hrdý, neboť si je poměrně jistý, že druhé takové auto by na světě nenašel. Prodej vozu sice nevylučuje, ovšem jen kvůli možnosti stavby nového projektu, který by byl zřejmě ještě sofistikovanější.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?