Už jsou to více než dva měsíce, kdy autonomní vozidlo společnosti Uber způsobilo nehodu, která měla tragické následky. Od té doby jsme sice párkrát slyšeli pár domněnek o příčinách nehody, ovšem o jejich následcích pro společnost se zatím nemluvilo. Tedy až do teď.
Tragická nehoda v arizonském městě Tempe, během které autonomní vůz společnosti Uber srazil devětačtyřicetiletou Elaine Herzberg přecházející silnici, znamenala okamžité přerušení testování autonomních vozidel v Arizoně. O dalších následcích pro Uber a oddělení zabývající se testováním se však dlouho nemluvilo.
Dnes však přicházejí zprávy, podle kterých společnost v důsledku nehody propouští cca 300 lidí, kteří se podíleli na dnes již kompletně zrušeném programu testování autonomních vozidel v Arizoně, jak uvádí web The Arizona Republic. Podle všeho by se mělo jednat především o techniky a řidiče dohlížející na autonomní vozidla. Na provozování tradičních přepravních služeb se ale nic nezmění.
Uber navíc upozornil, že se svých plánů na přepravu pomocí autonomních vozidel rozhodně vzdát nechce. Jakmile federální úřady dokončí vyšetřování fatální nehody, Uber své testy samořídících automobilů obnoví. Tentokrát ale budou probíhat v Pittsburghu, který je podstatně blíž jednomu z technologických center společnosti.
Uber spustil testy autonomních vozidel na arizonských silnicích v roce 2016, neboť předešlé plány na testování v Kalifornii zkrachovaly. V době zahájení testů se arizonský guvernér Doug Ducey pyšně chlubil snahou státu usnadnit společnostem testování autonomních vozidel, čemuž mělo napomoci i omezení a zjednodušení byrokracie a různých nařízení. Krátce po nehodě však Ducey zakázal testy jakýchkoliv autonomních vozidel na území Arizony a to až do výsledků vyšetřování tragické nehody Uberu.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.