Mao Ce-tung je z historického hlediska velice kontroverzní postava, kterou sice v Číně milují, ale svět dobře ví, že za jeho vlády zemřelo nebo zmizelo několik desítek milionů lidí. Od vládce tohoto rudého tyrana už sice uběhlo více než 60 let, ovšem teď se nejspíš brzy vrátí kousek z jeho velkolepého stylu.
Čínské společnosti FAW Group a Byton, poměrně mladá společnost zabývající se elektromobilitou, plánují velkolepé zmrtvýchvstání automobilky Hongqi, kterou proslavil právě rudý kormidelník Mao Ce-Tung.
První „Rudá vlajka," jak zní český překlad automobilky, vyjela na silnice již v roce 1958. Už tehdy měl výrobu na starosti státní podnik FAW Group, který se podle agentury Bloomberg chystá obnovit výrobu pod vedením nového ředitele jménem Xu Liuping.
Nový ředitel automobilky by rád navýšil výrobu na stonásobek - tedy na 300 000 automobilů ročně a to do roku 2025. Součástí plánu je představit i nový model CA770, který by se měl stát duchovním nástupcem limuzíny, kterou často využíval právě „Velký kormidelník" Mao Ce-Tung.
Projektu přidává na zajímavosti účast společnosti Byton, která se v tomto roce pochlubila zajímavým čistě elektrickým SUV. To pod svou kapotou kombinuje dva elektromotory, první posílá na přední nápravu 201 koní a druhý posílá na zadní nápravu 268 koní. O dostatek energie se pak starají akumulátory s kapacitou 71 nebo 95 kWh.
Pokud se tedy zkombinují pokročilé technologie společnosti Byton se zdroji společnosti FAW, mohli bychom se dočkat poměrně zajímavého stroje. Daniel Kirchert, spoluzakladatel společnosti Byton, věří, že toto spojení by mohlo přivést značku Hongqi ke ztracené slávě.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?