Pro značku se čtyřmi kruhy začne nová éra představením sériové verze prototypu Audi e-tron. Společnost prochází transformací z klasického výrobce automobilů na systémového poskytovatele mobility, který bude svým zákazníkům nabízet na míru střižená řešení pro nabíjení doma i na cestách. Jako první automobil na trhu bude možné sériovou verzi prototypu Audi e-tron nabíjet na rychlonabíjecích stanicích s výkonem až 150 kW. Elektrické SUV tak bude během necelých 30 minut připraveno na další etapu dálkové jízdy. Sada lithium-iontových akumulátorů s vysokou kapacitou umožní dojezd více než 400 kilometrů v jízdním cyklu WLTP.
Scénář: tančící světelný blesk a pulzující zvukové efekty nad střechou automobilu
Faradayova klec ve vysokonapěťové zkušebně berlínského závodu Siemens pro výrobu spínačů má rozměry 42 krát 32 krát 25 metrů. Tým elektrikářů a inženýrů v největším závodě pro výrobu spínací techniky na světě zkoumá rázové napětí ve výši až tři miliony voltů, způsobované blesky. V roce 1958 vybudovaná parabolická hala je za tím účelem vybavena velmi vysokým generátorem rázového napětí. Uprostřed haly stojí prototyp Audi e-tron. Světelný blesk tančí s pulzujícími zvukovými efekty po střeše automobilu a osvětluje 25 metrů vysokou halu. Odborníci cíleně přivedli elektrostatický výboj na automobil.
Tento experiment ztělesňuje tisíciletý sen lidstva: chytání blesků a využívání jejich energie. Elektromobily sice ještě ani dnes nelze nabíjet bleskem, avšak inženýři učinili další významný krok k realizaci vize „bleskově rychlého“ nabíjení. Sériovou verzi prototypu Audi e-tron bude možné jako první automobil na trhu nabíjet výkonem až 150 kW.
Nabíjení na cestách: s výkonem až 150 kW na vysokovýkonných nabíjecích stanicích
Na rychlonabíjecích stojanech s evropským standardem nabíjení CCS (Combined Charging System), například v síti Ionity, bude prototyp Audi e-tron připraven pro další etapu dálkové jízdy za méně než půl hodiny. Základem tohoto procesu nabíjení je náročný systém řízení teploty lithium-iontových akumulátorů. Sada akumulátorů, uložená pod podlahou vozidla, pojme 95 kWh energie, a umožňuje tak dojezd více než 400 kilometrů podle realistické zkušební metodiky WLTP. SUV bude díky tomu vhodné pro každodenní provoz. Na konci roku 2018 bude v Evropě téměř 200 vysokovýkonných nabíjecích stanic HPC (High-Power-Charging), každá s šesti nabíjecími stojany. Do roku 2020 se plánuje výstavba 400 stanic na dálnicích a hlavních silničních tazích, vzdálených od sebe 120 kilometrů.
Kromě rychlonabíjení stejnosměrným proudem lze elektricky poháněné SUV nabíjet na cestách také střídavým proudem – sériově s výkonem až 11 kW, na přání s výkonem 22 kW. Zákazníci tak budou mít k dispozici celkem více než 65 000 veřejných nabíjecích stanic v Evropě. Jejich počet v nadcházejících letech ještě výrazně vzroste. Prostřednictvím nové nabíjecí služby Audi poskytne společnost majitelům vozů e-tron v době uvedení na trh zjednodušený přístup k cca 80 procentům uvedených nabíjecích stanic. Spouštění nabíjecího procesu, lhostejno, zda se stejnosměrným nebo střídavým proudem a výkonem 11 kW nebo 150 kW, bude snadnější. Zákazník se za tím účelem jednorázově zaregistruje na portálu myAudi a uzavře individuální smlouvu pro nabíjení. Vyúčtování bude realizováno automaticky bez fyzického placení. Celý proces bude ještě komfortnější od roku 2019 díky funkci Plug & Charge. Autorizace automobilu připojeného k nabíjecímu stojanu proběhne automaticky a po jejím uskutečnění se spustí nabíjení bez nutnosti použít kartu.
Řidič si může naplánovat delší jízdu buď v aplikaci myAudi App, nebo přímo v automobilu. V obou případech zákazník obdrží vhodnou trasu se zobrazením nabíjecích stanic pro nezbytné doplnění elektrické energie. Navigační systém přitom zohlední kromě stavu nabití akumulátorů také dopravní situaci a vypočte dobu příjezdu včetně nezbytné doby nabíjení. Mapové podklady obsahují jak nabíjecí stanice se stejnosměrným proudem, tak i většinu stanic se střídavým proudem v celoevropském měřítku.
Domácí nabíjení: sériově s 11 kW, na přání s 22 kW
Audi nabídne různá řešení pro domácí nabíjení. Servisní organizace, zprostředkovaná místním prodejcem Audi, na přání zákazníka ověří možnosti pro nabíjení ve vlastní garáži a nainstaluje příslušnou techniku. Sériově dodávaný přenosný nabíjecí systém lze využívat dvěma způsoby: připojením k zásuvce domácí elektrické sítě 230 V s nabíjecím výkonem až 2,3 kW, nebo připojením k zásuvce s třífázovým proudem 400 V s nabíjecím výkonem až 11 kW. Při využití druhé uvedené možnosti dojde ke kompletnímu nabití akumulátorů během cca osmi a půl hodiny. Na přání dodávaný nabíjecí systém connect zvýší nabíjecí výkon na 22 kW, pokud bude elektricky poháněné SUV vybaveno nezbytným druhým nabíjecím zařízením. Prodejní síť Audi v České republice bude navíc do roku 2020 vybavena stejnosměrnými dobíjecími stanicemi o výkonu až 150 kW.
Ve spolupráci se systémem řízení využívání energie v domácnosti nabídne nabíjecí systém connect inteligentní funkce nabíjení. Prototyp Audi e-tron bude možné nabíjet maximálním dostupným výkonem, který dovoluje domovní přípojka i automobil, a přitom budou zároveň zohledněny potřeby ostatních spotřebičů v domácnosti.
Tím se zabrání přetížení domovní přípojky. Kromě toho si bude zákazník moci stanovit individuální priority, například nabíjení v době s výhodnějším tarifem. Je-li dům vybaven fotovoltaickým zařízením, může automobil přednostně využívat elektrickou energii z vlastní výroby, přičemž se zohledňují také předpokládané fáze slunečního svitu.
Komfortní ovládání z pohovky umožní myAudi App. Jejím prostřednictvím lze plánovat, dálkově ovládat a sledovat procesy nabíjení a klimatizace interiéru elektricky poháněného SUV před zahájením jízdy. Zákazník může například nastavit časovač pro dobu odjezdu, aby byl prototyp Audi e-tron v požadovaném okamžiku nabitý a/nebo klimatizovaný. Aplikace navíc zobrazuje údaje o nabíjení a jízdách.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.