Parkování v Praze se v posledních letech stále komplikuje. Ať už se budeme bavit o modrých zónách, absenci záchytných parkovišť nebo minimu parkovacích domů, je to zkrátka bída. Ve srovnání s některými světovými metropolemi na tom ale překvapivě nejsme zas tak zle, ačkoliv situace v Hong Konku už je skutečný extrém.
Hong Kong, region ležící na pobřeží Jihočínského moře, je světově významné ekonomické a obchodní centrum. Zároveň však patří k nejhustěji osídleným oblastem na světě, což zde dělá z kusu pozemku jednu z nejdražších dostupných komodit.
Netýká se to však jen parcel, ale i samotných nemovitostí. Právě v Hong Kongu se prodávají jedny z nejdražších nemovitostí na světě, přičemž ceny některých bytů občas překračují částky 70 milionů dolarů, tedy cca 1,4 miliardy korun.
Absurdní ceny se však netýkají pouze bydlení. Ve čtvrti Kowoloon totiž bylo pronajato parkovací místo, za které musí majitel každý měsíc zaplatit 10 000 hongkongských dolarů, tedy přes 26 000 Kč. Jedná se tak o vůbec nejdražší parkovací místo ve městě a zřejmě i o jedno z nejdražších na světě.
Na parkovacím místě, které má plochu 12.6 m2, přitom není nic extra - tedy s výjimkou jeho lokace. Nachází se totiž v luxusním resortu Ultima, který sídlí v residentní čtvrti Ho Man Tin. Resort o velikosti 527 bytů totiž nabízí pouze 370 parkovacích míst, což žene jejich ceny neúměrně vysoko.
Web South China Morning Post dokonce uvádí, že za stejnou sumu, kterou nájemce měsíčně platí jen za parkovací místo, si lze ve městě pronajmout menší byt. Na území Hong Kongu se však nejedná o poslední absurdně drahou nemovitost. Náklady na život v tomto městě totiž rostou raketovým tempem.
Jak už jsme výše zmínili, některé byty snadno překračují hranici 70 milionů dolarů. Například v listopadu minulého roku koupil neznámý kupec dva byty v luxusním komplexu The Peak za celkových 1.16 miliardy hongkongských dolarů (149 mil. dolarů), což odpovídá částce cca 3 miliardy korun.
Velký podíl na rostoucích cenách nemovitostí má zejména omezený prostor ostrova, ze kterého byla vyhrazena pro bydlení pouze 1/10 celkové rozlohy. Hong Kong je však druhým nejbohatším městem na světě, takže lidé jsou stále ochotni tyto absurdně vysoké částky platit.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.