Televizní seriál Knight Rider, který měl premiéru v roce 1982, sice neoplýval extra hereckými výkony ani kdoví jak sofistikovanými zápletkami, ovšem jeho hvězdu na čtyřech kolech si zamiloval snad celý svět. Vždyť kdo by nechtěl mít v garáži mluvící nezničitelný sporťák, který umí skákat a pod kapotou ukrývá turbínu s turbem?
Filmový KITT, tedy upravený Pontiac Firebird Trans AM s celým názvem Knight Industries Two Thousand, se stal mezi ikonou jak mezi seriálovými nadšenci, tak mezi běžnými milovníky aut. Po světě se tak začaly rojit různé více či méně kvalitní repliky, ovšem největší hodnotu má těch pár přeživších originálů, z nichž jeden se dostal do rukou známého moderátora, komika a sběratele automobilů jménem Jay Leno.
Upravený Pontiac Trans Am, který se objevil v poslední epizodě pořadu Jay Leno's Garage, je skutečně unikátním voze. Jedná se totiž o jeden z pouhých pěti dochovaných originálů, který přežil natáčení i dlouhé odstavení před filmovými ateliéry. Těsně před odesláním do šrotu se pak o jeho záchranu postaral jeho současný majitel Joe Huth, který se o voze rozpovídal.
Filmaři použili k natáčení seriálu zhruba 20 různých Pontiaců Trans AM, přičemž tento konkrétní patřil k jedněm z posledních. Protože se jednalo jen o jedno z dalších kaskadérských aut, šetřili filmaři kde se dalo. Nejednalo se tedy o Pontiac Firebird Trans Am, ale jen o klasický Pontiac Firebird, který byl následně upraven do vzhledu modelů Trans Am. Navíc mu původně chyběla i prosklená střecha nebo futuristická palubní deska.
Jako kaskadérský vůz se však mohl Pontiac pochlubit řadou vylepšení, která se k ostatním KITTům nedostala. Pod kapotou se tak ukrýval 5.0 litrový motor V8, který byl spojen s upravenou třístupňovou automatickou převodovkou Turbo 350. Šasi dostalo řadu výztuh a brzdový systém byl upraven tak, že se dala zablokovat buď jen přední, nebo zadní kola. Protáčení kol nebo smyky se tak staly doslova hračkou.
Když bylo natáčení seriálu v roce 1986 ukončeno, rozhodli se filmaři osadit vůz kompletní výbavou filmového KITTA, což zahrnovalo například onu futuristickou přístrojovou desku, prosklenou střechu ve stylu Targa a další řadu drobností. Jakmile byla konverze dokončena, vůz byl vystaven v ateliérech Universal Studio.
Jakmile však seriál upadl do zapomnění, studio vůz stáhlo z výstavy a několik let ho nechalo ležet odstavený u ateliérů - a to včetně veškerých úprav. Po pár letech se pak studio rozhodlo vozu zbavit tou nejsnazší a zřejmě i nejhloupější možností - sešrotováním. Právě v tu chvíli ale do situace vstoupil Joe Huth a jeho kamarád AJ Palmgren (vlastník dalšího z pěti zachovalých Kittů) a společně vůz získali a zrenovovali. Během renovace však ponechali veškeré kaskadérské vybavení na místě - čímž zachovali historickou hodnotu vozu.
Během pořadu se oba nadšenci rozpovídali jak o samotných KITTech, tak o seriálů jako takovém. Huth se pochlubil, že kdysi o KITTovi dokonce napsal knihu se 400 stránkami. Leno se však k hostům choval trochu podivně a často si je dobíral poněkud nevhodnými vtípky. Oba sice přešli žerty s úsměvem, ovšem ke konci rozhovoru už je cítit z obou stran napětí.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?